zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki na szczycie zapowiada reformy w sądownictwie, ale nie pod presją

20:53, 21.10.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na szczycie, za zamkniętymi drzwiami, reformy w wymiarze sprawiedliwości. Podkreślał, że sama zasada praworządności nie jest przedmiotem sporu między Warszawą a Brukselą.


Podziel się:   Więcej

Według informacji Polskiego Radia szef rządu podkreślał, że przedmiotem sporu jest daleko idąca, bezprecedensowa ingerencja unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawy, które nie należą do zakresu kompetencji powierzonych Unii Europejskiej.

- Polska planuje reformy, które będą dotykały zagadnień poruszonych w wyrokach Trybunału Sprawiedliwości. Mówiliśmy o tym w sierpniu i we wrześniu, powtarzamy to teraz, ale ani rząd, ani parlament nie będzie działał pod presją jakiegokolwiek szantażu - miał, według relacji unijnych dyplomatów, powiedzieć premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekonywał też, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie podważa unijnych traktatów.

- Wbrew błędnym interpretacjom Trybunał Konstytucyjny nie podważył nawet pojedynczych wskazanych w wyroku artykułów traktatu. Stwierdził natomiast niezgodność z konstytucją niektórych interpretacji - powiedział szef rządu.

Dodał, że chodzi o artykuł 19, co - jak argumentował - prowadzi wprost do anarchizacji państw i wymiaru sprawiedliwości.

Premier Morawiecki mówił też, że wyrok odnosi się do traktatów z jednego powodu, bo to Komisja Europejska, w sposób bezprecedensowy, oparła postępowania naruszeniowe wobec Polski bezpośrednio na traktatach, nie wskazując naruszenia żadnego elementu unijnego prawa, jak to ma miejsce w każdym innym postępowaniu wobec każdego innego państwa.

PE przyjął rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych