zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Nasz rynek dla takich firma jak JK jest za mały; cieszy eksport do Afryki

18:07, 06.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Nasz rynek dla takich firma jak JK jest za mały – mówił premier w firmie JK Miłosz Kiedrowski w Bysławiu k. Tucholi (Kujawsko-Pomorskie). Kontenery tu produkowane trafiają nawet do Afryki – „z Borów Tucholskich do Afryki – to coś, co jest bardzo budujące” – ocenił Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier odwiedził w poniedziałek po południu produkującą metalowe kontenery na odpady firmę JK Miłosz Kiedrowski w Bysławiu k. Tucholi. W firmie powstają duże wymienne kontenery do przewozu na samochodach ciężarowych, wykorzystywane m.in. przy zbiórce odpadów komunalnych na osiedlach czy w małych miejscowościach, gruzu przy remontach, czy używane do transportu materiałów niebezpiecznych, składowania złomu, odpadów roślinnych i poubojowych.

Morawiecki powiedział, że „serce rośnie”, gdy patrzy na budowaną od 30 lat praktycznie z niczego firmę, która zatrudnia dziś 550 osób. – Cieszę się, że mogliśmy pomóc przetrwać firmie czas epidemii i firma skorzystała z tarczy antykryzysowej, która pozwoliła ocalić miejsca pracy w firmie i już wiem, że będą nowe zatrudnienia – mówił premier po spotkaniu z szefem zakładu Mariuszem Kiedrowskim.

Według premiera JK to firma, jakich potrzebujemy w Polsce – firma przemysłowa, firma myśli technicznej, w której Polacy są i potrafią być znakomici połączonej z robotami, mechatroniką.
 
 
 
...
 
Morawiecki podkreślił, że firmy takie jak JK muszą mieć perspektywę wzrostu i rozwoju – ekspansji zagranicznej, ekspansji kapitałowej i potrzebują kapitału, ubezpieczeń eksportowych. – Po to właśnie Polski Fundusz Rozwoju ma te ramiona, które pomagają różnym firmom rozwijać się na całym świecie – tłumaczył.

Zaznaczył, że podczas zwiedzania firmy prezes Kiedrowski powiedział mu, że eksport z Bysławia będzie trafiał do Afryki. – Z Borów Tucholskich do Afryki – to coś, co jest bardzo budujące – podkreślił szef rządu.

Przypomniał, że oprócz tarczy i działań w ramach kryzysu dla małych i średnich przedsiębiorców zmniejszony został podatek CIT z 19 do 9 proc., a od 1 stycznia przyszłego roku wejdzie estoński CIT – możliwość inwestowania środków z zysku bez konieczności odprowadzania podatku tak długo, jak te środki są inwestowane w firmę – tłumaczył premier w Bysławiu. – Nie będą go płacić do momentu wypłaty dywidendy – dodał.

Przypomniał też o konstytucji dla biznesu, która uwolniła energię przedsiębiorców i wsparła ich trudną pracę nad zdobywaniem każdego klienta. – Ta architektura wolności biznesowej, którą zbudowaliśmy razem z prezydentem Andrzejem Dudą, którą chcemy poszerzać, co mamy nadzieję pozwoli jeszcze szybciej podbijać zagraniczne rynki – stwierdził premier.

– Nasz rynek dla niektórych firm – jak JK – jest za mały, dlatego cieszę się, że ekspansja zagraniczna postępuje i że odnosimy coraz większe sukcesy – powiedział życząc takich wyników wszystkim firmom.