zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo RP i całej Europy

10:06, 25.11.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i całej Europy; broniąc wschodniej granicy Polski bronimy Unii Europejskiej - napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.


Podziel się:   Więcej

„Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i całej Europy – militarne, gospodarcze, energetyczne i ochrona przed nielegalną migracją” – napisał premier na Facebooku.

Dodał, że „w imieniu Polski zaprezentował program spójnych działań, które będą mogły być kontynuowane przez prezydencję francuską”. Obecnie w Radzie UE prezydencję sprawuje Słowenia, od stycznia 2022 r. przewodnictwo przejmie Francja. Morawiecki zaznaczył, że jednym z podstawowych założeń tego programu jest obrona wschodniej granicy Polski. „Broniąc jej – bronimy całej Unii Europejskiej” – napisał premier.

W środę rano w Paryżu Morawiecki rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a po południu spotkał się w Lublanie z premierem Słowenii Janezem Janszą. W czwartek premier odwiedzi Berlin, gdzie spotka się z ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z kandydatem na nowego kanclerza Olafem Scholzem.

Kryzys na granicy z Białousią


Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni – do 2 grudnia.


Morawiecki: Od wczesnego rana do późnej nocy ciężko pracujemy nad bezpieczeństwem Polski i całej Europy

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych