zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Nie prosiłem na Radzie Europejskiej, żeby UE finansowała zaporę

19:28, 22.10.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

– Nie prosiłem na Radzie Europejskiej, żeby UE finansowała bądź refinansowała zaporę ochronną, którą zamierzamy budować jeszcze mocniejszą; niektóre inne kraje członkowskie życzyłyby sobie tego i sądzę, że ta dyskusja, to życzenie jest uprawnione - powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej po zakończeniu szczytu UE, premier poinformował m.in., że „jest wysoce prawdopodobnie, że Rada Europejska będzie rekomendować Komisji Europejskiej dopuszczalność finansowania kolejnych elementów związanych z ochroną granic”.

– Czy to będą elementy infrastruktury czy mobilne elementy czy związane z czynnikiem ludzkim, ze strażą graniczną - tego dzisiaj nie powiem, bo tutaj nie doprowadziliśmy tego do jakiegoś wspólnego mianownika. Ale naprawdę tu spójność nasza w zakresie obrony zewnętrznych granic w UE jest ogromna. Potępienie działań reżimu Łukaszenki i jego mocodawcy było jednoznaczne – powiedział.

Dopytywany, czy jest realna szansa na finansowanie zapory ochronnej, Morawiecki odpowiedział, że nie prosił „na Radzie Europejskiej, żeby UE finansowała bądź refinansowała infrastrukturę fizyczną, czyli zaporę ochronną, którą jeszcze mocniejszą zamierzamy budować”. – Niektóre inne kraje członkowskie życzyłyby sobie tego i sądzę, że ta dyskusja, to życzenie jest uprawnione, ale ja takiego głosu ze swojej strony nie zabrałem – zaznaczył. Dodał, że „w budżecie państwa polskiego mamy zabezpieczone środki na realizację tej inwestycji”.

– Mam nadzieję, że nasi przyjaciele litewscy się nie pogniewają na mnie, ale powiem tak: Litwa jest państwem o mniejszym budżecie, a granice z Białorusią ma dużo dłuższą i trudniejszą niż Polska, ponieważ z naszych 418 km większość to granica wodna, rzeka Bug, więc łatwiejsza do zabezpieczenia. Litwini takiego statusu nie mają, jeśli chodzi o rodzaj tej granicy. W związku z tym nie dziwiłbym się, gdyby oni bardzo jednoznacznie domagali się wsparcia ze strony UE w finansowaniu skutecznej zapory. Ja bym całym sercem wspierał taką pozycję ze strony Litwy – stwierdził szef rządu.

Morawiecki był też pytany o to, kto był inicjatorem porannego spotkania z szefową francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, która kandyduje w zbliżających się wyborach na prezydenta Francji. Jak poinformował, odbyło się ono „na jej prośbę”. –Natomiast ja spotykam się czy jestem gotów do spotkania i staramy się spotykać w różnych formatach z kandydatami wyborów prezydenckich we Francji. Podobnie jak spotykaliśmy się w różnych formatach z praktycznie wszystkimi kandydatami na kanclerza Niemiec przed wyborami do Bundestagu – podsumował.Premier: UE działa w granicach przyznanych kompetencji
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych