zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: niech wydarzenia Czerwca'76 pokazują jak ważny jest protest poszczególnych ludzi

08:59, 26.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział we wtorkowych uroczystościach z okazji 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec'76. – Niech wydarzenia tamtych lat pokazują jak ważny jest protest poszczególnych ludzi, człowieka prostego, który był skrzywdzony – powiedział premier w swoim wystąpieniu.


Podziel się:   Więcej

Premier stwierdził, że dzisiejsze „pokolenia nie są sobie w stanie wyobrazić, jak wszechogarniająca była władza komunistyczna” i jak wielką odwagą wykazali się protestujący w 1976 roku. „To był etap walki o wolność, etap, który bardzo krwawo i w istotny sposób zaznaczył się na polskiej drodze do wolności” – powiedział.

– Właśnie rodząca się wtedy solidarność, która cztery lata później wybuchła z wielką mocą, pokazywała międzyśrodowiskową zgodę i porozumienie w walce o wolność. Między robotnikami, inteligencją, chłopami, kościołem. Coraz więcej grup społecznych budziło się do walki o wolną Polskę. Mimo bardzo brutalnych represji, stłumienia tych protestów, nic nie było w stanie zatrzymać polskiej walki o wolność – dodał.


Senat uczcił 40. rocznicę wydarzeń czerwca 1976 r.


„Władza nie może patrzeć z góry na ludzi”

Morawiecki wspomniał Hannę Krall, która „mówiła o władzy spoglądającej na ludzi z pierwszego piętra”. – Chcę powiedzieć, że to i dla nas jest memento historyczne. Władza nie może patrzeć z góry na ludzi. Staramy się stać po stronie słabszych, poszkodowanych, świata pracy, tworzyć najlepsze warunki dla rozwoju, ale nie patrzeć z pierwszego piętra, nie patrzeć z góry” – stwierdził.

Premier dodał, że dziś po latach chce pochylić czoło przed bohaterstwem „wspaniałych Polaków tamtych lat”. – Dziękuję wszystkim wspaniałym bohaterom, którzy przyczynili się do polskiej wolności. Dziękuję w imieniu dzisiejszych pokoleń młodych Polaków, którzy znają tamte wydarzenia z historii. Bez tamtej odwagi, bez determinacji nie byłoby dzisiejszej wolności – mówił Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda, w liście skierowanym do uczestników obchodów zaznaczył, że wydarzenia Czerwca'76 są jedną z dat, które każdy z nas pamięta po kres życia i taką z rocznic, które trwale zapisują się w pamięci narodu. – To, co wydarzyło się tu 43 lata temu i później, jest i pozostanie ważną przestrogą. Jesteśmy bowiem narodem dumnym i odważnym, nigdy nie godziliśmy się na deptanie naszych aspiracji, odbieranie nam wolności i podmiotowości naszego niepodległego państwa, pokoju i bezpieczeństwa naszych bliskich – podkreślił prezydent.

Dodał, że nieprzewidzianym przez władze skutkiem Czerwca'76 było powstanie organizacji i zwartych środowisk opozycji demokratycznej, które później odegrały istotną rolę w zmaganiach o wolną Polskę oraz przy narodzinach „Solidarności”.