zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki o dyskredytowaniu sędziów: minister Ziobro nie wiedział o tym co się dzieje

14:48, 27.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zareagował tak, jak powinien zareagować w sytuacji kiedy doszło do odkrycia nieprawidłowości - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do kwestii szkalowania sędziów. Premier wskazał, że Ziobro nie wiedział o tym co się dzieje.


Podziel się:   Więcej

Akcję dyskredytowania sędziów w ubiegłym tygodniu opisywał Onet. Według doniesień portalu mieli być w nią zaangażowani m.in. b. wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak i sędzia delegowany do resortu sprawiedliwości Jakub Iwaniec. Po tych doniesieniach Piebiak, na prośbę Ziobry, podał się do dymisji, a Iwaniec zastał odwołany z delegacji do MS.

Morawiecki na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu został zapytany, czy rozmawiał z szefem MS o tej sprawie i czy planuje wyciągnąć jakieś konsekwencje wobec niego, w kontekście doniesień medialnych, z których wynika, iż Ziobro miał wiedzę o sprawie szkalowania sędziów. – Pan minister Ziobro nie wiedział o tym co się dzieje – oświadczył premier.

Jak wskazał w dużych instytucjach, w których jest zatrudnionych tysiące ludzi, „przecież nie można dokładnie określić co, w którym kącie, jakiego pokoju, jakiego typu brudy, czy nieczyste sprawy się zgromadziły”.
 
 
 
...
 
– Dlatego minister Ziobro zareagował tak, jak powinien zareagować w sytuacji, kiedy doszło do odkrycia nieprawidłowości, gdzie w sposób absolutnie naganny pewna grupa posługując się hejtem oczerniała innych ludzi. To jest absolutnie poza jakimikolwiek standardami, tu podjęte zostały decyzje w 24 godziny – podkreślił szef rządu.

– Tymczasem u naszych konkurentów politycznych, według doniesień medialnych, instytucje miasta Inowrocławia uczestniczą w zorganizowanym hejcie i pan przewodniczący PO Grzegorz Schetyna nie reaguje – zaznaczył premier.

Morawiecki odniósł się też do sprawy szefa klubu PO–KO Sławomira Neumanna. – Pan Neumann ma skierowane zarzuty prokuratorskie, pan przewodniczący Schetyna nie reaguje. Podobnie jest z panem (posłem PO Stanisławem) Gawłowski, który również ma zarzuty prokuratorskie i też partia pana Schetyny nie wyciąga z tego wniosków – dodał Morawiecki.

Zaapelował jednocześnie, aby w sposób „bardzo sprawiedliwy traktować nieprawidłowości, które w domenie publicznej się pojawiają”. – Tutaj bardzo szybka reakcja i wyczyszczenie tego co można nazwać delikatnie nieprawidłowościami, po drugiej stronie – media donoszą o zorganizowanym hejcie w mieście, w którym uczestniczą instytucje tego miasta. Drodzy państwo (...) jak media donoszą (instytucje) finansują zorganizowany hejt; należy wyciągnąć z tego jakieś podstawowe wnioski – podkreślił premier.

– Reakcja powinna być adekwatna, ale reakcja powinna być taka sama po obu stronach sceny politycznej – dodał Morawiecki.