zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki o V4: Wspólnie możemy dokonać więcej

11:34, 15.02.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Wspólnie możemy dokonać więcej – napisał premier Mateusz Morawiecki, dziękując w imieniu Polski i polskiej prezydencji w V4 za 30 lat współpracy wyszehradzkiej, w opublikowanym w poniedziałek tekście w węgierskim dzienniku „Magyar Nemzet”.


Podziel się:   Więcej

Siła Grupy Wyszehradzkiej ujawnia się dziś w jej współpracy, w mocniejszej pozycji przetargowej w strukturach UE, w reprezentowaniu interesów regionu oraz w przedstawianiu naszych celów strategicznych na scenie międzynarodowej - podkreślił premier.

Zaznaczył, że choć kraje V4 nie zgadzają się ze sobą we wszystkim, to pole ich wspólnych interesów jest bardzo szerokie.

Dowodzi tego regularna i intensywna współpraca w dziesiątkach sfer branżowych, takich jak bezpieczeństwo, migracja czy solidarność polityczna, ale też rozwijanie wspólnego rynku i gospodarki cyfrowej - napisał Morawiecki.

Premier zaznaczył, że w ciągu ostatnich 30 lat kraje V4 dokonały ogromnego skoku naprzód budując gospodarkę, która stanowi silną konkurencję i z powodzeniem rywalizuje z rynkami zachodnimi.

Jednym z najważniejszych sukcesów V4 nazwał utworzenie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który od początku pełnił kluczową rolę w zbliżaniu do siebie społeczeństw, pogłębianiu wzajemnego zrozumienia i wiedzy o wspólnej historii.

Pandemia, która wybuchła także w Europie, wyraźnie pokazała znaczenie dobrosąsiedzkiej współpracy w zwalczaniu skutków sytuacji kryzysowych. Dzielenie się informacjami i know-how, wysyłanie środków medycznych między krajami Grupy czy utworzenie pandemicznego centrum koordynacyjnego V4 to tylko niektóre możliwości przyczyniające się do utrzymania zagrożenia w ryzach i uzgadniania działań w walce z pandemią” - zaznaczył Morawiecki.


Inauguracja polskiego przewodnictwa w V4. Prezydent spotka się z premierami Grupy Wyszehradzkiej
Podkreślił, że więzy miedzy Polską i Węgrami, które wykształciły się na przestrzeni dziejów, są wyjątkowo silne.

Jesteśmy dumni, że nasi obywatele patrzą na siebie jak na braci. Jestem przekonany, że to poczucie umożliwi nam w następnych miesiącach i latach dalsze wzmocnienie długoterminowej współpracy i przyjaźni. Dzięki naszej solidarności przezwyciężymy skutki pandemii i będziemy wspólnie działać na rzecz naszego regionu i całej UE - napisał premier.

Dlatego - podkreślił Morawiecki - mimo pandemii „śmiało patrzymy w przyszłość”. Przypomniał przy tym hasło polskiej prezydencji w V4 „Back on Track”, której celem jest jak najszybszy powrót na drogę rozwijania wzajemnych kontaktów społecznych i ich ożywiania.

Dziś Grupa Wyszehradzka to region dynamicznego, zrównoważonego rozwoju o ogromnej sile przyciągania inwestycji, który dąży do kreatywnego przywództwa w sercu Europy. Dlatego z ogromnymi oczekiwaniami wkraczamy w nową dekadę i wierzymy w kontynuowanie aktywnej i efektywnej współpracy w ramach V4, która służy naszym obywatelom, krajom i całej UE - zaznaczył premier, dziękując w imieniu polskiej prezydencji w V4 i całego narodu polskiego za 30-letnią ścisłą i braterską współpracę.


  30 lat Grupy Wyszehradzkiej. Współpraca pomimo różnicy interesów

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych