zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Od 26 czerwca łagodzenie obostrzeń na okres wakacji

15:59, 10.06.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Od 13 czerwca i od 26 czerwca wprowadzane jest dalsze luzowanie obostrzeń, w tym drugim terminie na całe wakacje - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego „14 milionów osób zaszczepionych albo jedną, albo dwoma dawkami”.

Premier podkreślał, że obecna infrastruktura związana ze szczepieniami umożliwia dokonanie dużo większej liczby szczepień, niż się na nie zgłasza obywateli.

- Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić zmiany, a od 26 czerwca kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez okres wakacji, czyli cały lipiec i sierpień - poinformował szef rządu.

Ostateczne pozbywanie się wszystkich obostrzeń, będzie uzależnione od liczby osób zaszczepionych.

- W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy, których Polska jest częścią, oby jak najdłużej - powiedział premier. - Chcemy wspólnie móc się cieszyć utrzymując dyscyplinę sanitarną, ale strefa kibica na stadionie narodowym będzie otwarta - dodał.


Premier: Pandemia nie zakończyła się; szczepmy się
 
 
 
...
 
Od 26 czerwca, targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości, gdyż dotychczasowych limit - jedna osoba na 15 m2 - zostanie zmieniony na limit jednej osoby na 10 m2.

Także wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą się odbywać z większą liczbą widzów. Od 26 czerwca będzie można zająć 50 proc. miejsc na takich wydarzeniach - zapowiedział premier.

W hotelach i obiektach wypoczynkowych limit dopuszczalnych miejsc zajętych przez gości będzie wynosił do 75 proc. Premier wyjaśnił, że do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia. - Chcemy tym samym zachęcić dzieci i młodzież do wyjazdów wakacyjnych podkreślił Morawiecki.


„48 proc. dorosłych Polaków jest zarejestrowanych na szczepienie lub przyjęło jedną albo dwie dawki”
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim powiedział, że sytuacja epidemiczna jest przez resort zdrowia bardzo uważnie monitorowana.

- Ta najważniejsza informacja, która wynika z obserwacji w ostatnim czasie jest taka, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń, czy innych tych parametrów monitorowanych w trakcie pandemii - powiedział.

Niedzielski dodał, że czwartek jest ważnym dniem, ponieważ średnia liczba zakażeń tygodniowa na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego. - To jest taki próg, którego dawno nie obserwowaliśmy - podkreślił

Niedzielski powiedział również, że obserwowany jest bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów. - W tej chwili ta liczba zgonów, jeżeli chodzi o średnią tygodniową wynosi 53 dziennie i to też w stosunku do poprzedniego tygodnia jest spadek o 40 proc. - poinformował.

Równolegle zmniejszana jest infrastruktura covidowa, w tym liczba łóżek przeznaczanych na walkę z tą chorobą. Niedzielski poinformował, że ciągu ponad miesiąca dostępność łóżek dla takich pacjentów zmniejszyła się o blisko 30 tys., a teraz dostępne są ok. 14 tys. łóżka.

- Cały czas trwa proces redukowania tej infrastruktury po to, żeby przywracać standardowe działanie systemu opieki zdrowotnej - powiedział.


„Nie przewidujemy wprowadzenia żadnych sankcji za niestawienie się na szczepienie”
- Te łóżka w systemie covidowym pozostaną, ale pozostaną na pewno w wielkości poniżej 10 tys. łóżek tak, aby w każdy województwie, regionie, zapewnić sferę bezpieczeństwa - podkreślił szef resortu zdrowia.

W jego opinii „system musi być przygotowany, aby w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, elastycznie zareagować i zwiększyć dostępność w ramach systemu covidowego”.

W czasie konferencji prasowej poświęconej luzowaniu obostrzeń w czasie wakacji szef resortu zdrowia powiedział, że największym zagrożeniem w obecnej sytuacji pandemicznej są nowe mutacje.

- W tej chwili wszystkie środki, jeżeli chodzi o działania epidemiczne, kierujemy przede wszystkim na badanie, z jakim typem, z jaką mutacją, z jakim wariantem wirusa mamy do czynienia – powiedział Niedzielski.

Poinformował, że badania prowadzone są systematycznie, kilka tysięcy próbek tygodniowo.

- Równolegle działalność sanepidu jest ukierunkowana na bardzo ścisłe kontrolowanie tych ognisk, które są związane z mutacjami alertowymi. To jest priorytet walki epidemicznej - oświadczył szef resortu zdrowia.


Szułdrzyński: Najpewniej szczepionka przeciw COVID-19 wejdzie do programu szczepień dla dzieci
Szef MZ zwrócił uwagę, że w porównaniu do innych państw europejskich poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest stosunkowo wysoki. Jak zaważył, w niektórych krajach nadal obowiązuje godzina policyjna i obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Minister przekazał, że od najbliższego weekendu będzie dopuszczona możliwość konsumpcji w kinach i teatrach. Natomiast od 26 czerwca limit miejsc w kinach i teatrach zwiększy się do 75 proc. zajętych miejsc. Na obiektach sportowych widownia zwiększy się do 50 proc. Do tej pory obowiązuje 25 proc.

- Do tej pory w restauracjach i lokalach gastronomicznych mieliśmy limit zajętości co drugiego stolika, tutaj zwiększamy obłożenie do 75 proc. Targi i konferencje, które niedawno udostępniliśmy, od 26 czerwca będą mogły pracować w reżimie 1 osoby na 10 m2, a nie tak jak poprzednio na 15 m2 - przekazał Niedzielski.

Minister zwrócił uwagę, że „do tego limitów nie wliczają się osoby zaszczepione”. - Czyli jeżeli mamy jakąś powierzchnię obiektu i wyliczamy na podstawie metrażu, ile osób powinno, czy może tam się dostać, to jest limit, który obowiązuje tylko osoby niezaszczepione. Ponad ten limit mogą być wpuszczane osoby zaszczepione - wskazał.

Niedzielski poinformował też, że „wesołe miasteczka, w których mieliśmy do tej pory na 50 proc. obłożenia obiektu, od 26 czerwca będą miały 75 proc. obłożenia”.


Dworczyk: Kampania zachęcająca do szczepień „Ostatnia prosta” oparta na sportowcach