zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Pamiętajmy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach

19:16, 11.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Zbrodnie UPA i UON na Wołyniu trudno opisać; pamiętajmy o ofiarach ludobójstwa nie zapominając o katach – napisał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

„Zbrodnie UPA i OUN na Wołyniu i innych częściach Kresów, których punktem kulminacyjnym była Krwawa Niedziela, trudno opisać. 11 lipca 1943 r. 99 wsi zostało napadniętych w sposób zaplanowany, mordowano kobiety i dzieci. Pamiętamy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach” - napisał premier.

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. To święto poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 roku.

Święto jest związane z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców w ok. 100 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystała gromadzenie się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach.

Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia mogło zginąć około 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tys. Polaków. Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów - frakcja Stepana Bandery i podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia, dowodzona przez Romana Szuchewycza.


Premier: Nie spoczniemy, dopóki cała prawda o rzezi wołyńskiej nie zostanie wyjaśniona


Kuchciński: Nie zemsta, lecz pamięć o ludobójstwie na Wołyniu jest istotna


Prezydent: żeby serca i żal mogły się uspokoić, potrzebne nam jest upamiętnienie