zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Polska musi być domem zdolnym pomieścić wszystkich Polaków

12:38, 10.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Gdziekolwiek Polacy byli w przeszłości zsyłani, „zawsze starali się mieć Polskę w sercu”. – Dlatego my dzisiaj również robimy wszystko, by po latach zapóźnień pamiętać o Polakach, którzy tam zostali, o ich potomkach - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki wziął w czwartek udział w uroczystości podpisania porozumienia w sprawie udzielania pomocy repatriantom na terenie Portu Lotniczego „Ławica” w Poznaniu.

Podczas uroczystości podkreślał, że „Polacy wielokrotnie byli pozbawiani swojej wolności, najdroższych nam wartości i świętości, domów, rodzin i byli zsyłani w różne miejsca świata”. – Zawsze jednak, tam gdzie jechali, mieli Polskę w sercu. Dlatego my dzisiaj również robimy wszystko, by po latach zapóźnień pamiętać o Polakach, którzy tam zostali, o ich potomkach – mówił szef rządu.

Podkreślił, że otwarta na terenie Portu Lotniczego wystawa pokazuje, że zesłanie to było „morze łez, bezmiar tragedii i krzywd, trudnych do wyobrażenia losów naszych rodaków”.

Rodzina repatriantów z Kazachstanu dostała klucze do domu w Markach
 
 
 
...
 
Polacy równocześnie przyczyniali się do rozwoju ziem na całym świecie, a wynalazcy tworzyli najnowocześniejsze rozwiązania. – Rozwiązania infrastrukturalne, mostowe, od Ekwadoru, Peru, Kanady, USA począwszy, a na Rosji skończywszy. O tym też trzeba pamiętać, ponieważ z ich dzieła, budowanego w takim trudzie, możemy być dumni – zaznaczył.

Przypomniał, że ustawa z 2017 roku zmienia sytuację Polaków, którzy chcą wrócić z zagranicy do Polski. – Jeżeli będziemy mogli kontynuować nasze rządy, na pewno będziemy chcieli ten proces wzmocnić – zapewnił.

Ważne są nie tylko pieniądze, ale także „otwarte serca” Polaków. – Polska jest i musi być domem dla wszystkich, domem zdolnym pomieścić wszystkich Polaków rozsianych po świecie, wszystkich dla których Polska jest ich ojczyzną – powiedział szef rządu. – Dziękuję wszystkim Polakom, którzy cały czas mają Polskę w sercu – dodał.


Marszałek Senatu: Trzeba dokończyć repatriację