zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Polska nie znalazła się w Europie jako przypadkowy gość

15:45, 08.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Polska nie znalazła się w Europie jako przypadkowy gość, mamy prawo czuć się w Europie jak u siebie, bo jesteśmy u siebie i mamy prawo domagać się szacunku dla własnych tradycji – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w piątek, w cotygodniowym podcaście.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu mówił o nowych wyzwaniach, przed którymi stoi Europa i cały świat. „"Niestety, ale często jest tak, że w UE zamiast polityki na serio prowadzi się politykę tematów zastępczych” – ocenił Morawiecki.

Stwierdził, że „mierzymy się z konsekwencjami największego kryzysu po II wojnie światowej”, zwracał też uwagę na sytuację w Afganistanie i wzrost roli korporacji.

„Dla Europy Zachodniej Polska, ale też inne kraje dawnego bloku wschodniego przez lata były takim wygodnym chłopcem do bicia. Polska nie znalazła się w Europie jednak jako przypadkowy gość na imieninach u cioci. Nie jesteśmy tutaj od wczoraj, mamy prawo czuć się w Europie jak u siebie, bo jesteśmy u siebie i mamy w związku z tym prawo domagać się szacunku dla własnych tradycji kulturalnych, prawnych czy państwowych” – stwierdził premier.


Premier: Miejsce Polski jest w UE, co nie oznacza, że nie będziemy walczyć o równe prawa


„Polacy powinni zmieniać UE na wspólnotę prawdziwych wartości”
Odniósł się tu do transformacji energetycznej i konieczności zerwania z uzależnieniem od importu z Rosji.

„Stary Zachód mówi nam, że musimy przejść ten proces szybciej, dokładnie w takim samym tempie jak oni. Wiecie, co mam ochotę wtedy powiedzieć? Tylko jedno – ok, boomers. Polska przecież startuje z zupełnie innego pułapu, my mamy za sobą pół wieku komuny, pół wieku, kiedy Zachód rozwijał się na zupełnie innych warunkach” – dodał Morawiecki.


W ponad 50 światowych mediach teksty o sile polskiej gospodarki; autorami m.in. premier Morawiecki i prezes GPW
Premier stwierdził, że Europa jako całość musi „grać do jednej bramki”, a Europa Zachodnia „powinna nauczyć się szacunku do państw Europy Centralnej”.

Jako przykład wspólnego działania wymienił kwestię granicy wschodniej i przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu wywołanemu przez reżim Alaksandara Łukaszenki. Przypomniał w tym kontekście o przygotowaniu przez Polskę kolejnego konwoju z pomocą humanitarną na Białoruś, który czeka na decyzje strony białoruskiej.

„Tych ludzi nie można zostawić samych sobie, ale tu trzeba międzynarodowej presji i do tego właśnie kilka dni temu przekonywałem szefów rządów i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i przewodniczącego Charlesa Michela w czasie nieformalnego szczytu RE” – powiedział szef polskiego rządu.


Premier: Polska gospodarka odgrywa coraz ważniejszą rolę na rynku globalnym

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
01-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych