zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków z UE

13:02, 27.04.2021;   autor: elolc, akune;   źródło: PAP, Twitter

Na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęliśmy projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE. Teraz przekazujemy ten akt do parlamentu. Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków dla dobra polskiej gospodarki - powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu zaznaczył, że dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE, zarówno nowemu programowi budżetowemu, jak i KPO - możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego i liczyć na to, że szybkie odbicie gospodarcze stanie się rzeczywistością.

- Do tego potrzebny jest jeden zasadniczy warunek, którego pierwszy krok przed chwilą na Radzie Ministrów został wykonany. To kwestia przyjęcia tzw. rozporządzenia dyrektywy o środkach własnych. To akt prawny, który musi być przyjęty w formy ustawy - oświadczył.

- Najpierw debatował nad tym rząd, teraz przekazujemy ten akt do parlamentu. Ponad podziałami liczy się Polska. Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków, jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki, dla procesów inwestycyjnych - podkreślił Morawiecki.Spotkanie premiera Morawieckiego z klubem Lewicy ws. KPO
 
 
 
...
 
„Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki, dla procesów inwestycyjnych, dla wsparcia tych branż, które są bardzo mocno poturbowane, poszkodowane przez pandemię, dla wsparcia procesów takich jak budownictwo mieszkaniowe, dla szpitali, służby zdrowia, edukacji, inwestycji w drogi, w koleje, w światłowody i wiele innych obszarów” - mówił Morawiecki na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, „dziś na szali leżą nie tylko środki z Krajowego Programu Obudowy”. - Ta ustawa, ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł, jak policzyli eksperci i to większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach licząc już ten rok po wychodzeniu z pandemii COVID-19 - powiedział szef rządu.

Szef rządu dodał, że tempo wyjścia z kryzysu Covid-19 będzie zależało od tego, czy te środki również w szybki sposób będą mogły być najpierw zaakceptowane, a następnie rozdystrybuowane i „przeznaczone dla polskiej gospodarki, dla polskich rodzin, na tworzenie nowych miejsc pracy, na podnoszenie wynagrodzeń Polaków”.

- Dzisiaj niech polską racją stanu będzie jak najszybsze przyjęcie tego projektu ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych. To akt prawny o skali historycznej, mogę porównać go do planu Marshalla - oświadczył premier.


Terlecki: Dogadaliśmy się z Lewicą w kluczowych kwestiach
Premier podkreślał, że w kwestii środków z Funduszu Odbudowy nie powinny liczyć się interesy partyjne, a dobro Polski. Zaznaczył, że w ramach unijnych funduszy Polska otrzyma nie tylko pieniądze dla przedsiębiorców, czy na innowacje, ale również na rolnictwo.

- Tak, tam również są środki dla rolników. Dlatego nie wyobrażam sobie, że ktoś może głosować przeciw interesowi Polski, przeciw interesowi polskich rolników, polskich pracowników, polskich rodzin - mówił. Jak zaznaczył, dzisiaj trzeba głosować za Polską.Lewica zadowolona ze spotkania z premierem ws. KPO
Rano we wtorek premier spotkał się z przedstawicielami Lewicy, którzy przedstawili swoje uwagi do KPO.

- Uzgodnienia z Lewicą będą wkomponowane w cały Krajowy program odbudowy, dlatego przeprowadzimy w ramach Rady Ministrów odpowiednie procedury tak, żeby można było zdążyć z wysłaniem programu do końca kwietnia do Komisji Europejskiej - powiedział Morawiecki.

Zapytany o dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie uchwalenia ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, której projekt przyjął we wtorek rząd, premier zaznaczył, że jest to kwestia uzgodnień politycznych - także z opozycją.

- Oczywiście bardzo mi zależy na tym, żeby poparcie było jak najszersze, gdyż jest to narodowy program odbudowy po Covid-19 i wszyscy Polacy z tego programu skorzystają - zapewnił szef rządu.

Ratyfikacja przez państwa członkowskie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy, w ramach którego Polska ma uzyskać ponad 58 mld euro. Pieniądze te mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.Terlecki: Jeżeli opozycja jest zdolna rozmawiać, trzeba to wykorzystać
  
Terlecki: Dogadaliśmy się z Lewicą w kluczowych kwestiach

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych