zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Powiedzmy głośne „tak” dla rozwoju Polski dzięki środkom unijnym

16:54, 04.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Dziś powiedzmy głośne „tak” dla rozwoju Polski, głośne „tak” dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnym; to duża szansa na szybkie wyjście z pandemii COVID–19 – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas debaty sejmowej nad projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu mówił, że 17 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i dzisiaj trzeba przypomnieć o tym jak bardzo mocno tamta decyzja oparta była o szeroki konsensus społeczny.

– Zbliża się nasza 18. rocznica wejścia do Unii Europejskiej, ale ten egzamin z dojrzałości, ta dojrzałość można powiedzieć, właściwie będzie przetestowana już dzisiaj – powiedział.

Jak mówił, podczas głosowania nad ustawą w sprawie wyrażanie zgody na ratyfikację „będziemy mogli wyrazić swoje mocne »za« uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej, »za« wykorzystywaniem środków, które są nam przekazywane do dyspozycji, bądź wyrazić wobec tego sprzeciw” .

Morawiecki dodał, że już po pierwszych latach transformacji środowiska wywodzące się z NSZZ Solidarność, w szczególności – mówił – z Porozumienie Centrum bardzo mocno wskazywały na to, że UE i NATO to jest nasz kierunek rozwoju i kierunek geopolityki, który musi być przez wszystkie siły polityczne szanowany. Zaznaczył, że te cele bardzo szybko zostały uznane przez wszystkie kluby parlamentarne i przez prawie wszystkie partie. – To były cele, które nas przez wiele lat, dziesięcioleci łączyły – podkreślił.

– Dziś zatem powiedzmy raz jeszcze głośne »tak« dla rozwoju Polski, głośne »tak« dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnym. To duża szansa na szybkie wyjście z pandemii, szybkie wyjście z COVID–19 – oświadczył Morawiecki.

Sejmowe komisje za przyjęciem projektu ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE
 
 
 
...
 
„Nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla”
Premier podkreślił, że głosowanie w sprawie projektu ustawy ratyfikującej decyzję Rady o zasobach własnych dotyczy „przyjęcia bądź nie środków unijnych na polski rozwój na najbliższą dekadę”. – Ta decyzja jest jedną z najważniejszych decyzji na najbliższe dziesięć, dwadzieścia lat – podkreślił Morawiecki.

Według niego, jeżeli doszłoby do odrzucenia ustawy, to „wielu zadawałoby retoryczne i trochę ironiczne pytanie: nie pozwolili Polacy, żeby pokonała ich pandemia, nie pozwolili, żeby kryzys gospodarczy dotknął ich tak, jak inne kraje w Europie, ale sami siebie postanowili pokrzywdzić poprzez brak przyjęcia tak wielkich środków netto”.

– To około 770 mld zł dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy, nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla – apelował szef rządu.

Jak dodał, „nie wolno igrać taką szansą, bo ona rzeczywiście jest bezprecedensowa”. – Przez brak przyjęcia tej ustawy ucieszylibyśmy przede wszystkich tych – jak nazwaliśmy (kraje) skąpców – którzy nie chcieli przekazywać tych środków dla krajów Europy Środkowej – zaznaczył Morawiecki.

Premier apeluje o głosowanie za przyjęciem projektu dot. ratyfikacji zasobów własnych UE


W czasie wystąpienia Morawiecki nawiązywał do poniedziałkowej 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wskazywał, że dokument ten połączył Polaków ponad podziałami.

– I także dzisiaj powinniśmy odłożyć do lamusa wszystkie partykularyzmy partyjne, kalkulacje polityczne niektórych polityków – małostkowe, niepotrzebne. Odłóżmy je na bok – apelował.

Szef rządu podkreślał, że powinniśmy skupić się na jedności i zgodzie „w kierunku jak najszybszego wyjścia z pandemii” . – Jak najszybszego rozwoju Polski. Przekazaniu środków dla polskich rodzin, polskich pracowników służby zdrowia, pracowników edukacji. Dla Polaków na infrastrukturę w bardzo wielu obszarach – wymieniał.

Morawiecki ocenił, że jest to moment „arcyważny, fundamentalny”. – I w takim momencie fundamentalnym nie ma miejsca na kłótnie. Nie ma i nie powinno być miejsca na małostkowe kalkulacje polityczne takie czy inne. Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska, liczy się interes Polski – podkreślił.

– To jest przełomowy moment i w takim momencie apeluję do całej Wysokiej Izby o głosowanie za przyjęciem tej ustawy – wezwał premier.

„Odłóżmy swary, ustawa ws ratyfikacji to ustawa o polskiej racji stanu”


Premier podkreślił, że ustawa ta ma na celu zatwierdzenie możliwości korzystania ze środków unijnych. Zwrócił uwagę, że kształt wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021–2027 wraz z Funduszem Odbudowy po pandemii COVID–19, był negocjowany przez kilka lat, a „ostatnie kilkanaście miesięcy to bardzo burzliwy okres”.

– I warto sobie zadać takie pytanie: kto był najbardziej przeciwny tym środkom dla UE, dla Polski. Otóż najbardziej przeciwni byli zachodni politycy i zachodni ekonomiści, którzy nie chcieli przekazywać netto środków dla Polski i dla krajów Europy Środkowej – stwierdził Morawiecki.

Dodał, że „rzeczywiście z ich perspektywy jest to transfer netto na rzecz krajów Europy Środkowej”. – Dlatego my z całą mocą i ze wsparciem krajów Grupy Wyszehradzkiej i innych państw Europy Środkowej kładliśmy nacisk na to, że te środki są niezbędne dla krajów mniej rozwiniętych na szybkie wyjście z COVID–19 i na to, żeby z powrotem ta część Europy stała się lokomotywą rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej – podkreślał szef rządu.
Zaznaczył ponadto, że po zatwierdzeniu kształtu wieloletnich ram finansowych UE i Funduszu Odbudowy rozpoczęły się konsultacje w Polsce, które miały miejsce na wielu forach, m.in. w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Rady Dialogu Społecznego, spotkań z przedsiębiorcami, również rolnikami. – To wszystko były wielodniowe dyskusje dotyczące poszczególnych zapisów Krajowego Planu Odbudowy – zaznaczył Morawiecki. W ramach KPO rozdysponowane mają być środki przypadające Polsce w ramach Funduszu Odbudowy.

Przekonywał przy tym, że Fundusz Odbudowy to nie są „abstrakcyjne środki europejskie”. – To są środki, które mają pomóc polskim szpitalom, polskim szkołom – może szpitalom, w których leczy się ktoś bliski z państwa rodziny, może szkołom, w których uczy się któreś z państwa dzieci. Mają pomóc Polakom w otrzymaniu najlepszej infrastruktury: drogowej, kolejowej, internetowej, energetycznej. To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym Polski – mówił Morawiecki.

– Apeluję do wszystkich sił politycznych: odłóżmy swary, kłótnie, odłóżmy tę logikę „oko za oko, ząb za ząb”. Apeluję do wszystkich klubów politycznych: przystąpmy do tego głosowania z poczuciem pełnej odpowiedzialności za los Polski, ponieważ ta ustawa, za którą stoją te środki unijne, jest ustawą o polskiej racji stanu – powiedział premier.

„Przezwyciężmy podziały, nie chodzi o rację polityczną, ale polską rację stanu”


– Dzisiaj, przezwyciężmy te nasze podziały, niech to głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami, ponad podziałami politycznymi, bo nie chodzi o tę, czy inną rację polityczną, czy rację partii politycznej, chodzi o polską rację stanu, zagłosujmy za polską racją stanu – powiedział szef rządu.

Wskazał, że planowane środki łatwo ująć w podziale na powiaty, gminy i miasta. – Można zadać pytanie, czy np. mieszkańcy Wielkopolski nie potrzebują 70 mld zł w najbliższych kilku latach na rozwój dróg, infrastruktury i wiele innych celów? Oczywiście potrzebują – mówił szef rządu.

– Czy mieszkańcy Gdańska nie zasługują na ponad 9 mld zł w kolejnych kilku latach, z tych wynegocjowanych przez nas programów? Oczywiście potrzebują ich i zasługują na nie –kontynuował.

– Albo mieszkańcy Warszawy. Ponad 30 mld zł. Albo mieszkańcy powiatu gorlickiego. Dwa miliardy zł przez kilka lat. Mieszkańcy powiatu będzińskiego. Ponad 3 mld zł – wyliczał premier.

– Szanowni państwo, nie odrzucajcie tych środków dla mieszkańców naszych powiatów i naszych gmin – apelował do posłów.

Premier podkreślał, że „to wielkie dzieło nie może być przedmiotem hazardu, nie może być przedmiotem różnych sztuczek, kuglowania czy partykularyzmów politycznych”.
Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta Polski ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 roku, w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Wczoraj rząd oficjalnie przekazał dokument Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.


Bez wysłuchania publicznego ws. projektu ustawy o ratyfikacji decyzji o zasobach własnych

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych