zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako koszt

08:17, 26.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako koszt. Pracownik to człowiek – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Mówiąc o planach podniesienia płacy minimalnej. Przypomniał też przedsiębiorcom, że PiS proponuje ulgi, m.in. w płaceniu ZUS.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” przypomniał o programie wyborczym PiS, zgodnie z którym pensja minimalna w 2020 r. wzrośnie do 3 tys. zł, a w 2024 r. do 4 tys. zł.

W odpowiedzi na pytanie, czy „nie obawia się, że taki plan, przerzucający koszty tej operacji na pracodawców, może uderzyć w mały biznes i konkurencyjność polskiej gospodarki”, szef rządu zwrócił uwagę, że „przez 25 lat wmawiano nam, że powinniśmy być krajem taniej siły roboczej”, co – jak podkreślił – „skutkowało wyjazdem milionów ludzi z Polski, ponieważ ich aspiracje zawodowe i awans materialny w tych warunkach nie mogły być spełnione”.

– Dlatego musimy tworzyć takie miejsca pracy, które będą potrzebowały pracowników wysoko wykwalifikowanych, potrafiących posługiwać się najnowszymi technologiami. Będą oni bardziej wydajni i produktywni – podkreślił.


Premier: od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 zł
„Proponujemy ulgi, m.in. w płaceniu ZUS”

Według Morawieckiego „podwyżka płacy minimalnej prowadzi do realnej zmiany modelu gospodarczego, co umożliwi nam wyjście z pułapki średniego dochodu”.

– Jesteśmy dużo tańsi i niewiele zarabiamy w porównaniu z krajami zachodnimi, a z kolei dużo w porównaniu z Chinami, Indiami czy Bangladeszem. To jest pułapka średniego dochodu, z której musimy się wydostać, oczywiście idąc w kierunku zachodnim – zauważył.

Odnosząc się do małych przedsiębiorców, „obawiających się skutków podwyżki płacy minimalnej”, premier przypomniał: „Proponujemy ulgi, które wdrażamy, m.in. w płaceniu ZUS”. – Wcześniej dla małych firm był on liczony od przychodu, teraz dodaliśmy próg dochodowy, co zwiększy liczbę podmiotów mogących z tej ulgi skorzystać – zaznaczył.

Morawiecki poinformował, że „łącznie, ok. 300 tys. polskich firm będzie mogło skorzystać z tych zmian”. – Wprowadzamy zasadę ryczałtu podniesionego z 250 tys. euro do miliona euro, a wkrótce do 2 mln euro. To pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić ok. miliarda złotych na usługach księgowych i różnych operacjach biurowych – przypomniał.

Morawiecki wyraził przekonanie, że „lepiej opłacony pracownik będzie miał większą motywację do wydajnej pracy”. – Pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako koszt. Pracownik to człowiek. A jeśli już z ekonomicznego i biznesowego punktu widzenia patrzymy - to przede wszystkim warto inwestować w pracowników. A i na szacunek zasługuje jako człowiek tak samo jak pracodawca. Taka jest filozofia naszego działania – podkreślił.


Premier: Wpływy ze zniesienia 30-krotności składek na ZUS są założone w budżecie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-07-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych