zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Program inwestycyjny Polskiego Ładu ma zredukować deficyty III RP

10:58, 21.06.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Prezentujemy program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma zredukować deficyty III RP. Inwestycje będą jego motorem napędowym - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Lubelszczyźnie.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podczas konferencji nt. „Rządowego Funduszu Polski Ład: program inwestycji strategicznych” powiedział, że w III RP „doszło do wpuszczenia kapitału zagranicznego, do przejęcia polskiej gospodarki przez innych”.

- Nasza nowa polityka gospodarcza odpowiada na wyzwania, które nie były realizowane w III RP. Czego potrzebuje dzisiaj polska gospodarka? Polska gospodarka potrzebuje dziś przede wszystkim inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i budowy dużych projektów, które służyć będą wszystkim - ocenił Morawiecki. Jak dodał „w ramach Polskiego Ładu, jak po każdym kryzysie, chcemy skorzystać z niego, bo na kryzysach zyskują tylko ci, którzy myślą perspektywicznie, którzy potrafią planować”.

Posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Społecznych. Tematem program FERS
 
 
 
...
 
- Prezentujemy program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma zredukować deficyty III RP. Inwestycje będą jego motorem napędowym - powiedział premier.

Według szefa rządu model gospodarczy Polski opierał się w tym czasie na zadłużeniu zagranicznym, konsumpcji „w dużym stopniu na kredyt”, który jednak nie generował miejsc pracy.

- Pamiętamy, że bezrobocie było zmorą III RP, krajem z jednym z najwyższych bezrobocie w UE była Polska - mówił Morawiecki. Podczas swojego wystąpienia premier wskazywał również na szkodliwy dla Polski „brak zdolności do mobilizacji kapitału wewnętrznego na skutek uzdrowienia finansów publicznych, które były jak durszlak przez 25 lat”.

„Program inwestycyjny Polskiego Ładu podniesie produktywność polskiej gospodarki”


Szef rządu podczas wystąpienia ocenił, że po 1989 roku brakowało w Polsce całościowego spojrzenia na gospodarkę, które oznaczałoby jednocześnie budowę polskiego kapitału i zdolność do mobilizacji kapitału pod realizację dużych, średnich i mniejszych projektów inwestycyjnych.

- Taki montaż linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów inwestycyjnych, infrastrukturalnych różnej natury, jest jednym z filarów Polskiego Ładu. Dlatego dzisiaj z odwagą prezentujemy państwu program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma na celu zrekompensować te wielkie deficyty III RP, deficyty polityki gospodarczej - oświadczył Morawiecki.
Podkreślał jednocześnie, że najlepszą polityką gospodarczą jest synchronizowane działanie na wielu instrumentach, wśród których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości. - To one określają produktywność przyszłości, konkurencyjność polskiej gospodarki. To one determinują jaka jest wydajność polskiej gospodarki - mówił.

Premier powiedział ponadto, że właśnie z tego powodu w szeregu różnych inwestycji: infrastrukturalnych, społecznych, kulturalnych, ale także takich które „mają nadrobić cywilizacyjne zapóźnienia sięgające jeszcze czasem XIX w., związane np. z programami wodnymi” .

Wskazywał też na kontynuację zmian w obszarze klimatu, czyli - mówił - ciepłownictwo, zielona energia. - Takie programy, które nie naruszają tkanki społecznej, a tam gdzie zmiana jest konieczna i jest ona głęboka przyciągamy największe inwestycje jak chociażby na Górny Śląsk - mówił.

- To jest program Polskiego Ładu, program działania z rozmachem, perspektywicznego, długofalowego; w dłuższym terminie zaplanowane inwestycje strategiczne, które podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki - zapewnił premier.

„W ciągu najbliższych 3 lat mogą przekroczyć 100 mld zł”

Premier podkreślał, że „wszystkie działania rządu Prawa i Sprawiedliwości ogniskują się właśnie na tym, by Polacy mogli lepiej zarabiać”. Jak tłumaczył, chodzi o m.in. o wykorzystanie momentu odbudowy po kryzysie związanym z pandemią. - Wielkie gospodarki, wielcy inwestorzy zastanawiają się, jak rekonstruować swoje łańcuchy dostaw, usług, produkcji - powiedział.

Jak mówił, Program Inwestycyjny Polskiego Ładu to program tworzenia „setek tysięcy nowych miejsc pracy”.

- Tu ze Świdnika, na Lubelszczyźnie, chcę powiedzieć wszystkim samorządowcom: drodzy samorządowcy, mówimy tu o programach idących w czasie najbliższych trzech lat w wysokie dziesiątki miliardy złotych, może nawet przekraczające 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł. Mówimy dzisiaj o kwocie, która znacząco przekracza wszystkie łączne dostępne wydatki inwestycyjne w jednostkach samorządu terytorialnego - powiedział premier.

Morawiecki po pożarze w Nowej Białej: Wojsko natychmiast zaangażuje się w pomoc rodzinom

„W ciągu dekady PKB w Polsce osiągnie średni unijny poziom”


- Polska gospodarka osiągnie poziom, już w najbliższej dekadzie, przynajmniej średniej PKB na głowę mieszkańców Unii Europejskiej. To jest nasz cel - powiedział premier.

- Ale jednocześnie naszym celem w ramach Polskiego Ładu (...) jest uczynienie z Polski najlepszego miejsca do życia pod względem czystego powietrza, pod względem łatwości dostępności do usług publicznych, infrastruktury komunikacyjnej, ale również wszystkich tych aspektów życia społecznego, na których Polakom zależy - dodał szef rządu.

Premier wskazał, ze inwestycje realizowane w ramach Polskiego Ładu dotrą do każdej gminy, do każdego powiatu bez wyjątku.

- Jestem przekonany, że nowe inwestycje w bardzo wiele obszarów doprowadzą do ostatecznego przełamania tego, co w III Rzeczpospolitej było niewłaściwe. Doprowadzą do akumulowania kapitału wokół polskich rodzin. Polski Ład jest ładem dla polskich rodzin. (...) To one mają zarabiać, to polscy emeryci mają otrzymywać wyższe uposażenie. Tak się dzieje w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił.

Jak powiedział Morawiecki, wyższe szkolnictwo techniczne, ale także humanistyczne i dopasowanie do programów gospodarczych szkolnictwo branżowe, techniczne i politechniczne, to fundament zdrowego rozwoju trzeciej i czwartej dekady dwudziestego pierwszego wieku.

Andrzej Duda liderem rankingu zaufania. Kto na kolejnych miejscach?

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
28-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych