zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Śląsk może być lokomotywą polskiego przemysłu i całej gospodarki

12:44, 07.12.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Śląsk może być lokomotywą polskiego przemysłu i gospodarki - oświadczył w środę w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Śląsk potrzebuje potężnych pieniędzy, aby móc zmienić swój krajobraz gospodarczy.


Podziel się:   Więcej

– Głęboko wierzę, że może być lokomotywą polskiego przemysłu i całej gospodarki – mówił Morawiecki podczas spotkaniu „Fundusze Europejskie dla Śląska”. Jak dodał, aby ta „lokomotywa” mogła się rozpędzić, musi zostać zmodernizowana i przekształcić się, tak jak przekształca się współczesna gospodarka.

Premier przypomniał, że żmudne negocjacje programu Fundusze Europejskie dla Śląska trwały ponad dwa lata, a ich sukces, czyli wynegocjowanie rekordowych środków dla województwa jest sukcesem całego Śląska. Jak mówił, te środki „to tylko zarysowanie pewnych ram z tego, co będziemy mogli zrealizować”.


Premier: Pieniądze z KPO na pewno przypłyną w ciągu kilku miesięcy; ruszają pierwsze programy
 
 
 
...
 

„Chcemy ze środków europejskich i większych środków budżetowych tworzyć nowe miejsca pracy”


– Postawiliśmy na nowe miejsca pracy i dzisiaj Śląsk i całe województwo śląskie to setki tysięcy nowych miejsc pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że środki z funduszy europejskich także zostaną przeznaczone na ten cel.

Chcemy, aby z tych środków europejskich i z jeszcze większych środków budżetowych tworzyć nowe miejsca pracy. Chcemy, aby ta „lokomotywa” polskiej gospodarki, zaszyta na Śląsku, ruszyła jak najszybciej z miejsca – dodał.

„Chcemy korzystać z polskiego węgla tak długo, jak to będzie możliwe”


Podczas szef rządu zwrócił się do górników. Jak mówił, rozumie, „jak wiele sprzeczności kołacze się w umysłach, w duszach polskich górników i ich rodzin w czasie pełnym sprzeczności, gdzie niektórzy wracają do węgla, elektrowni węglowych w zachodniej Europie, ale mówią, że to tylko na krótko”.

– My chcemy korzystać tak długo, jak to będzie możliwe, w ramach planów zatwierdzonych z UE, zatwierdzonych ze związkami zawodowymi, w ramach umowy społecznej, z tego dobra, jakim jest polski węgiel – oświadczył.

– Chcemy równolegle dla wszystkich górników i przyszłych pokoleń, wszystkich pracujących na Śląsku, tworzyć jak najlepsze miejsca pracy, by ludzie stąd nie wyjeżdżali – powiedział Morawiecki.

Jak mówił, „chcemy, by uczelnie śląskie przyciągały studentów i przemysł śląski przyciągał pracowników, by województwo śląskie rosło w siłę również od strony demograficznej” . – I to jest możliwe. To jest nasz plan dla Śląska – wskazał szef rządu.

Premier zapowiedział, że jeśli PiS otrzyma mandat do rządzenia na kolejną kadencję, to więcej środków centralnych, budżetowych popłynie na Śląsk. – Zrobię wszystko, by w ramach polityki fiskalnej i finansowej, inwestycyjnej i budżetowej, znalazły się środki takie, jakich nie było nigdy. Ja te środki już widzę w naszych budżetach kolejnych lat, widzę w środkach europejskich – podkreślił Morawiecki.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych