Morawiecki, podczas wizyty na placu budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia powiedział: „jesteśmy na jednym z największych kolejowych placów budowy w Polsce”.
Jak wskazał premier, „kolej była oczkiem w głowie największych, najbardziej nowoczesnych państw. To jednak niestety przez pierwsze 25 lat III RP nie miało miejsca”.
Zdaniem szefa rządu „polska kolej wjechała w koleiny, które były bardzo niedobre dla jej rozwoju, były właściwie antyrozwojem”.
Wspominając o nowych inwestycjach kolejowych Morawiecki zadeklarował, że „tu stawiamy na kolej przyszłości, tu chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei”.
Według niego podróż z centrum Warszawy do Centrum Łodzi skróci się dzięki temu do 45 minut. - To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię nas, Polaków, że taka inwestycja może być zrealizowana - powiedział premier.
Szef gabinetu prezydenta o Baltic Pipe: Strona polska liczy na szybkie wyjaśnienie sprawy
200 mld zł inwestycji w całym kraju
Jak mówił szef rządu przed podpisaniem umowy na wykonanie prac przygotowawczych dla budowy pierwszego odcinka kolei dużych prędkości, koleje wymagają wyobraźni także związanej z realizacją całościowego planu gospodarczego. - I takim właśnie planem jest Polski Ład. Takim planem, częścią tego planu jest CPK, czyli centralny port lotniczy wraz z połączeniami kolejowymi, z połączeniami drogowymi - zaznaczył premier.
Morawiecki podkreślił, że jest to plan, który zupełnie przebuduje architekturę połączeń w ramach całej Polski. - Tak wiele mamy jeszcze do naprawienia, tak wiele do poprawy, tak wiele do zainwestowania - stwierdził.
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ten jeden z największych placów budowy w Polsce świadczy o tym, jak poważnie rząd podchodzi do tego wyzwania, jak zasadniczo zmienia układ komunikacyjny i wzmacnia powiązania międzyregionalne w Polsce. - Tak, żeby cała Polska mogła rozwijać się równomiernie - powiedział.
Jak wskazał premier, ten plac budowy jest też swego rodzaju symbolem - symbolem przełamania niemożności. - To w perspektywie kilku najbliższych lat na pewno ponad 200 mld zł inwestycji w całym kraju - powiedział.
Premier Morawiecki: Polskę stać na odbudowę pamiątek