zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Stawiamy na kolej przyszłości, chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat

09:46, 07.06.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Stawiamy na kolej przyszłości, chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki, podczas wizyty na placu budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia powiedział: „jesteśmy na jednym z największych kolejowych placów budowy w Polsce”.

Jak wskazał premier, „kolej była oczkiem w głowie największych, najbardziej nowoczesnych państw. To jednak niestety przez pierwsze 25 lat III RP nie miało miejsca”.

Zdaniem szefa rządu „polska kolej wjechała w koleiny, które były bardzo niedobre dla jej rozwoju, były właściwie antyrozwojem”.

Wspominając o nowych inwestycjach kolejowych Morawiecki zadeklarował, że „tu stawiamy na kolej przyszłości, tu chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei”.

Według niego podróż z centrum Warszawy do Centrum Łodzi skróci się dzięki temu do 45 minut. - To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię nas, Polaków, że taka inwestycja może być zrealizowana - powiedział premier.

Szef gabinetu prezydenta o Baltic Pipe: Strona polska liczy na szybkie wyjaśnienie sprawy
 
 
 
...
 

200 mld zł inwestycji w całym kraju


Jak mówił szef rządu przed podpisaniem umowy na wykonanie prac przygotowawczych dla budowy pierwszego odcinka kolei dużych prędkości, koleje wymagają wyobraźni także związanej z realizacją całościowego planu gospodarczego. - I takim właśnie planem jest Polski Ład. Takim planem, częścią tego planu jest CPK, czyli centralny port lotniczy wraz z połączeniami kolejowymi, z połączeniami drogowymi - zaznaczył premier.

Morawiecki podkreślił, że jest to plan, który zupełnie przebuduje architekturę połączeń w ramach całej Polski. - Tak wiele mamy jeszcze do naprawienia, tak wiele do poprawy, tak wiele do zainwestowania - stwierdził.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ten jeden z największych placów budowy w Polsce świadczy o tym, jak poważnie rząd podchodzi do tego wyzwania, jak zasadniczo zmienia układ komunikacyjny i wzmacnia powiązania międzyregionalne w Polsce. - Tak, żeby cała Polska mogła rozwijać się równomiernie - powiedział.

Jak wskazał premier, ten plac budowy jest też swego rodzaju symbolem - symbolem przełamania niemożności. - To w perspektywie kilku najbliższych lat na pewno ponad 200 mld zł inwestycji w całym kraju - powiedział.

Premier Morawiecki: Polskę stać na odbudowę pamiątek

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych