zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Sytuacja w Wielkiej Brytanii wyklarowała się

15:55, 13.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii się wyklarowała i niestety dojdzie do brexitu, ale to też daje możliwość ustalenia nowych zasad współpracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując wyniki wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu na temat wyników wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wypowiedział się na konferencji prasowej w Brukseli.

– W końcu wyklarowała się sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii. Niestety, z perspektywy polskiej tak może powiedzieć, dojdzie do brexitu w najbliższym czasie – powiedział Morawiecki.

– Ale jest też coś dobrego w tym, co zaszło teraz ostatnio: możemy liczyć na stabilną sytuację polityczną Wielkiej Brytanii i przystąpienie do szybkich negocjacji, które wyklarują możliwie bliski model i mechanizm współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i Wielkiej Brytanii z Polską – dodał.

Zaznaczył, że ma na myśli współpracę w handlu, inwestycjach, a także w obszarze bezpieczeństwa w ramach NATO, które „jest niezwykle ważnym spoiwem transatlantyckim” oraz współpracy politycznej. – Z premierem Borisem Johnsonem wielokrotnie o tym rozmawiałem – powiedział.

Z ogłoszonych w piątek rano częściowych oficjalnych rezultatów wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wynika, że Partia Konserwatywna będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin. Wprawdzie nie we wszystkich 650 okręgach liczenie głosów zakończyło się, ale torysi przekroczyli już próg 326 mandatów, oznaczający, że będą mogli rządzić samodzielnie.


Premier: Liczymy na otwarcie nowego rozdziału w stosunkach z Wielką Brytanią


Wielka Brytania: konserwatyści wygrywają wybory i będą mieć samodzielną większość

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych