zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki uhonorowany nagrodą „Człowieka Wolności”

09:25, 06.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki został uhonorowany nagrodą „Człowieka Wolności”. To nagroda przyznawana przyznawana przez tygodnik „Sieci”. Podczas gali premier powiedział, że „gwarantem ciągłości walki o wolność jest prezydent Andrzej Duda”.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu odebrał symboliczną statuetkę podczas gali w Warszawie. Dziękował organizatorom za wyróżnienie i podkreślał, że wolność jest nie tylko darem, ale i zobowiązaniem. Mówił o znaczeniu wolności w polskiej historii. Podsumował, że jest ona wartością, o którą trzeba zabiegać i ją pielęgnować

Premier podkreślał, że wolność to dla niego pewne wspólne doświadczenie, „wspólnota idei, ideałów, ludzi, którzy dążą do lepszego świata, lepszej Polski”. Zwrócił uwagę, że w XX wieku wolność była „naznaczona bardzo charakterystycznym polskim losem”.

– Odzyskana z trudem w 1918 roku, później tak szybko utracona w momencie, kiedy stawiliśmy czoła niemieckiej nawałnicy, a potem sowieckiej nawale. Później przez lata odzyskiwana właściwie w czasie beznadziei, aż w końcu erupcja Solidarności, która dała nam tą wielką nadzieję republikańskiej solidarnościowej wolności – przypomniał Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że siłę naszej wolności musimy czerpać nie tylko z tradycji i przeszłości, ale też z woli budowy silnej, nowej przyszłości, „z łapania tego byka nowoczesności za rogi”. – Nie możemy z sentymentem patrzeć tylko na przeszłość, musimy z odwagą popatrzeć w przyszłość – przekonywał Morawiecki.

Podkreślił, że podczas niedawnego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos miał okazję rozmawiać na temat sztucznej inteligencji.

– Ona rodzi oczywiście wielkie wyzwania – regulacyjne, nie tylko, wielkie wątpliwości, ale jednocześnie nie możemy się ich bać, musimy je okiełznać. Gdyż jeśli tego nie zrobimy, inni podejmą to wyzwanie i wygrają z nami wyścig o lepszą przyszłość, wygrają z nami tak, jak muszkiet i karabin wygrał z szablą – wskazał premier.

Prezydent Duda „Człowiekiem Wolności”. „Depozytariuszami nagrody są Polacy, którzy chcą dobrej zmiany”
 
 
 
...
 
Morawiecki mówił, że ostatnie 30 lata to dla Polski maraton w kilku obszarach, m.in. w gospodarce.

– Ten wyścig znaczony jest rewolucją cyfrową, klimatyczną, rewolucją w tych obszarach, w których konkurują najlepsi – w najnowszych technologiach, sztucznej inteligencji, zarządzania wielkimi zbiorami danych, uczącymi się maszynami czy technologiami kwantowymi, które jawią się jako najbardziej obiecujące technologie najbliższych dekad. I my musimy i od strony regulacyjnej, finansowej, intelektualnej i kulturowej zmierzyć się z ta przyszłością – przekonywał premier.

– Musimy czerpiąc z naszej siły historii i wspaniałej tradycji polskiej kultury zmierzyć się z tą przyszłością, wejść w tą przyszłość w sposób odważny, bo naród to nie tylko historia, język, kultura, to również wola trwania w przyszłości, wola prezentowania naszych osiągnięć, naszych sukcesów, naszej wspaniałej pamięci i historii i prezentowania jej innym narodom i wygrywania wśród nich – dodał.

– Gwarantem ciągłości walki o wolność jest prezydent Andrzej Duda – mówił premier Morawiecki. – Już w maju odpowiemy na bardzo ważne pytania wyborcze i takim gwarantem ciągłości walki o wolność w coraz to bardziej nowoczesnym wydaniu, ale jednocześnie jak najbardziej arcypolskim, gwarantem jest prezydent Andrzej Duda – powiedział premier.

Laudację na cześć Morawieckiego wygłosił publicysta Bronisław Wildstein. Wcześniej odczytany został list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych