zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: W ciągu kilku tygodni pokażemy specjalny pakiet wsparcia rolników

14:42, 08.06.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

W ciągu kilku tygodni, przed żniwami, zostaną zaproponowane nowe rozwiązania dla rolników, specjalny pakiet wsparcia polskiej wsi – zapowiedział w piątek w Toruniu premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu uczestniczył w konferencji „Gospodarcza suwerenność” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Premier zapewnił, że los rolników i wsi polskiej jest dla niego szczególnie ważny, dlatego, że rolnicy polscy byli grupą najbardziej pokrzywdzoną w czasach transformacji. Morawiecki poinformował, że pochodzi z Dolnego Śląska i na własne oczy widział na początku lat 90., jeżdżąc od PGR-u do PGR-u, co się działo z państwowymi gospodarstwami rolnymi. – Zapaść celowo zaplanowana. Miliony ludzi na bezrobociu, brak wyobraźni gospodarczej, gigantyczne problemy społeczne, dramaty rodzinne – mówił.

– I dlatego dzisiaj, jeszcze przed sezonem żniwnym, zaproponujemy nowe rozwiązania dla rolników (...). W ciągu najbliższych kilku tygodni zaproponujemy specjalny dodatkowy pakiet, żeby wspierać polską wieś, bo polska wieś nie tylko jest tym miejscem, gdzie patriotyzm polski przetrwał w pięknym kształcie, ale polska wieś może być wspaniałym rozsadnikiem nowoczesności – powiedział premier.

Według niego nie jest prawdą, że produkty rolne muszą być sprzedawane z niskimi marżami. – Produkty rolno-spożywcze mogą być sprzedawane z ogromnym zyskiem. Ale w odpowiedni sposób państwo musi pomagać w poszczególnych sektorach rolniczych. Na pewno, z mozołem, potykając się, ale na pewno będziemy to robili w najbliższych latach – podkreślił.


Premier Morawiecki: Wierzę, że Polska może stawać się krajem wysokich technologii
„Odziedziczyliśmy też wielkie problemy”

Premier zwrócił uwagę, że kształt rynku rolnego jest - jego zdaniem - efektem modelu gospodarczego III RP. Wskazał, że na przykład rynek koncentratu jabłkowego został tak ukształtowany, że 90-95 proc. rynku tego koncentratu jest w rękach kilku firm zagranicznych. – To one dyktują cenę jabłek, to co możemy zrobić poza próbą sprawdzenia, czy nie są tam prowadzone jakieś praktyki kartelowe albo monopolistyczne i to robimy. Ale ta własność jest już w ich rękach – tłumaczył szef rządu.

Wskazał, że podobna sytuacja jest na rynku cukru - wiele cukrowni zbankrutowało, wiele zostało sprzedanych. – To nie znaczy, że nie możemy nic zrobić, bo będziemy na pewno starali się, nasz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów działa – zapewnił.

Dodał, że w rolnictwie odziedziczyliśmy też wielkie problemy. – Ale to, co robimy w zakresie dopłat do ubezpieczeń dla rolników w przypadku roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych, to co robimy w obszarze wsparcia rolników w naszej polityce społecznej, to są rzeczy, których nasi poprzednicy nie robili – zaznaczył Morawiecki.


Będą nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Rząd przyjął projekt