zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii

19:04, 20.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.


Podziel się:   Więcej

„Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii” – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej. Jak dodał, wprowadzenie stanu epidemii daje nowe prerogatywy, ale też „nakłada na nas nowe obowiązki”.

– Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa – przekazał na konferencji prasowej szef rządu.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

Wcześniej zgodnie z decyzją rządu wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. To oznacza, że nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. MEN zaleca, by prowadzili z uczniami zajęcia zdalnie.

Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je w ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażenia wirusem SARS–CoV–2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID–19 w Polsce.

Premier: To może być największa próba, z jaką zmierzymy się w XXI wieku
Kary za złamanie kwarantanny podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł

Premier podkreślił, że przestrzeganie zasad kwarantanny to rzecz fundamentalna. Jak mówił, dzisiaj Chińczycy czy Tajwańczycy mogą wracać do pracy, bo bardzo surowo traktowali reguły kwarantanny.

– Wprowadzamy również zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary - z 5 tys. zł na 30 tys. zł, ale także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował – poinformował szef rządu.

Jak mówił, ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. – Dlatego musimy traktować ten temat bardzo poważnie – oświadczył.

Prezydent apeluje do Polaków, żeby pozostali w domach
„Projekt specustawy ws. tarczy antykryzysowej jest gotowy”

Szef rządu pytany o projekt ustawy antykryzysowej odparł, że jest on już gotowy w Ministerstwie Rozwoju. – We współpracy z innymi ministerstwami są szlifowane ostatnie jego zapisy - zaznaczył.

– Chcemy ten weekend poświęcić jeszcze na jego przegląd, konsultacje – dodał premier.

Szef rządu przypomniał, że w czwartek odbył rozmowę z przedstawicielami opozycji. Jak wskazał wprawdzie podczas tego spotkania nie przedstawiano całego projektu, ale „powiedzieliśmy jaka jest główna nasza linia zmian i oczywiście ona odpowiada szczegółowo przedstawionej przez nas tarczy antykryzysowej”.

– W odniesieniu do tej tarczy przedstawiciele opozycji również wczoraj mogli się wypowiedzieć, zabrać głos. Nie chciałbym komentować, bo to jest oczywiście po ich stronie, jak odbierają całą tarczę antykryzysową; myślę – bo widać to w społeczeństwie – że tarcza jest odbierana dobrze – mówił premier Morawiecki.

Zaznaczył jednocześnie, że cały świat, a wraz z nim Europa i Polska będzie „przechodziła na pewno przez niełatwy rok od strony gospodarczej”.

Pakiet pomocowy dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa został przedstawiony w środę po Radzie Gabinetowej. Po posiedzeniu Rady premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.

Pięć filarów pakietu tworzy: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Prezydent: powstał pakiet antykryzysowy; w najbliższym czasie będzie wprowadzany

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
31-03-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych