zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Zaproponuję, by zaprzestać spekulacji uprawnieniami do emisji CO2

07:40, 01.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki, w rozmowie z „Super Expressem” został zapytany, czy widzi jakiekolwiek szanse, żeby część cen, tych spekulacyjnych, wróciła w najbliższej perspektywie np. w branży budowlanej do normalnych, akceptowalnych poziomów.


Podziel się:   Więcej

Premier odparł, że na podwyżkę cen budowlanych, podobnie jak we wszystkich przemysłach energochłonnych, mamy do czynienia z gigantyczną zwyżką ceny emisji dwutlenku węgla. „Jeszcze cztery lata temu uprawnienia kosztowały 7 euro, a dzisiaj to jest ponad 70 euro za tonę. Dziesięciokrotny wzrost - zauważył Morawiecki.

To - jak dodał – „automatycznie przekłada się na wyższe koszty żywności, wyższe koszty transportu, wyższe koszty właśnie materiałów budowlanych”.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia zaproponuję, aby zaprzestać możliwości spekulowania uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, czyli żeby tylko podmioty energochłonne i inne, które muszą mieć uprawnienia do dwutlenku węgla, mogły nimi handlować, a nie na przykład banki czy fundusze inwestycyjne, które spekulują i w związku z tym windują ceny jeszcze wyżej” - dodał.


Gawłowski: Musimy odejść od spalania paliw kopalnych szybciej niż w 2049 r.