zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawska-Stanecka: Liczę, że Kongres Praw Zwierząt wskaże kierunki konkretnych działań

11:25, 03.10.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Liczę, że nasze spotkanie wskaże kierunki konkretnych działań, jakie należy podjąć w celu poprawy sytuacji zwierząt, ponieważ mamy na tym polu bardzo wiele do zrobienia - powiedziała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), otwierając II Kongres Praw Zwierząt.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) otworzył w poniedziałek w gmachu Senatu II Kongres Praw Zwierząt. W inauguracyjnym wystąpieniu przekonywał, że to przedsięwzięcie wpisuje się w ciąg działań na rzecz zwierząt, podejmowanych w Senacie. Przypomniał, że zwierzęta domowe towarzyszą człowiekowi od okresu neolitu.

- Dzisiaj już chyba nikt będący przy rozumie nie powie, że zwierzę to rzecz - powiedział.

Przypomniał, że już w 1997 roku została w Polsce uchwalona ustawa o ochronie zwierząt, dzięki której „byliśmy wtedy w pewnej awangardzie walki o prawa zwierząt”.

- Pomimo tego, że na przestrzeni 25 lat wprowadzono do tej ustawy ponad 30 zmian, ona wymaga szerszej aktualizacji, aby spełnić oczekiwania społeczne i bardziej przystawać do stanu faktycznego - mówił.

Debata podczas kongresu, jak dodał, jest kluczem do wypracowania tych zmian.

Status prawny zwierząt w służbach. Rząd zajmie się projektem ustawy
- Mam nadzieję, że kongres będzie dla wielu osób okazją do pogłębienia wiedzy o rozmaitych aspektach obrony praw zwierząt - mówiła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), pod patronatem której odbywa się kongres.

Podkreślała, że bardzo wiele zmian w postrzeganiu zwierząt spowodował rozwój nauki i wiedzy o ich funkcjonowaniu. - Już teraz w naszych braciach mniejszych nie widzimy wyłącznie produktów na stole, maskotek czy użytecznych narzędzi, jak społeczeństwo zaczęliśmy w większym stopniu dostrzegać i doceniać zwierzęta, ich inteligencje i wrażliwość - powiedziała Morawska-Stanecka.

- Liczę, że nasze spotkanie w Senacie wskaże kierunki konkretnych działań, jakie należy podjąć w celu poprawy sytuacji zwierząt, ponieważ z pewnością mamy na tym polu bardzo wiele do zrobienia - dodała.
Panele będą poświęcone przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt, pomocy dzikim zwierzętom w powrocie do natury, edukacji jako kluczu lepszego traktowania zwierząt, a także rocznicy 25 lat obowiązywania ustawy o ochronie zwierząt. Będzie również panel pod tytułem „Zwierzę polityczne”. Według Piekarskiej jego tematem będzie analiza, co poszczególne partie polityczne mają w programach w odniesieniu do praw zwierząt.

Wśród moderatorów poszczególnych paneli są senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych), poseł KO Dorota Niedziela, dziennikarki Dorota Warakomska i Iwona Kutyna. Jedna z uczestniczek kongresu przyszła do Senatu z psem.

W poniedziałek odbędzie się II Kongres Praw Zwierząt

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych