zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawska-Stanecka o propozycji Tuska: Każda zmiana w konstytucji w tym momencie to coś złego

09:23, 20.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Nie wyobrażam sobie wprowadzania do konstytucji jakichkolwiek zmian w porozumieniu z PiS; każda zmiana w konstytucji w tym momencie to coś złego – oceniła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), pytana o propozycję lidera PO Donalda Tuska wpisania członkostwa w UE do ustawy zasadniczej.


Podziel się:   Więcej

– Konstytucji należy po prostu przestrzegać, a nie należy kombinować – oświadczyła w poniedziałek wicemarszałek Senatu.

Podczas sobotniej konwencji krajowej PO lider ugrupowania Donald Tusk zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólne przedsięwzięcie – zmianę art. 90 konstytucji i wpisanie, że dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej potrzebna jest w parlamencie większość 2/3 głosów.

Tusk ocenił, że „PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE”, ale jeśli tak nie jest, to PiS powinien zgodzić się na jego propozycję zmiany w konstytucji.

O propozycje Tuska wicemarszałek Senatu była pytana na antenie Tok FM. – Żadnych zmian w konstytucji z Prawem i Sprawiedliwością – powiedziała. – Sam fakt, że o tym się zaczyna mówić – o wystąpieniu z Unii Europejskiej – i zaczyna się zastanawiać nad tym, jakby zmienić konstytucję w tym zakresie, to znaczy, że sytuacja jest groźna – oceniła.


Dera: Ewentualna decyzja o wyjściu Polski z UE mogłaby być podjęta tylko w referendum
Nie wyobrażam sobie, żebyśmy w naszej konstytucji, dzisiaj, z PiS-em robili jakiekolwiek poprawki – stwierdziła Morawska-Stanecka. – Każda zmiana w konstytucji w tym momencie to jest coś złego – dodała.

Pytana, czy gdyby taka poprawka w końcu trafiła do parlamentu, to Lewica będzie za, przeciw, czy się wstrzyma, odparła, że nie wie, czy taka poprawka w ogóle się pojawi.

– To wtedy Lewica będzie się zastanawiać nad tym. Lewica jest przeciwko zmianom w konstytucji dzisiaj, (...) kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość – dodała.


Budka w „DGP”: PO mówi „sprawdzam” w sprawie polexitu
Artykuł 90 konstytucji - do którego wprowadzenie zmiany zaproponował Tusk – zakłada m.in., że ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikowanie umowy międzynarodowej – na podstawie której Polska może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach – jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.


Prezydent Duda: Członkostwo Polski w Unii jest zdobyczą cywilizacyjną

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych