W miniony wtorek Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) poinformował, że izba zajmie się tą ustawą w dodatkowym dniu obrad 27 maja.
Morawska–Stanecka była w środę gościem kanału „Czyż tak!” w serwisie YouTube.com.
Wicemarszałek odniosła się krytycznie do rozmów Lewicy z PiS ws. zamieszczenia postulatów jej ugrupowania do Krajowego Planu Odbudowy, co było warunkiem poparcia ratyfikacji.
–
Uważam, że należało głosować za Funduszem Odbudowy i ja również, ręka mi nie zadrży nad głosowaniem za Funduszem – zadeklarowała. – Niemniej jednak ja mam inne zdanie, jeżeli chodzi o rozmawianie z PiS–em i dokładnie uważam, że albo rozmawiamy wszyscy, albo nie rozmawia nikt, dlatego, że jeżeli będą jakiekolwiek potknięcia w realizacji KPO, to niestety rząd będzie wtedy mówił: „przecież wyście też w tym brali udział” i tego się obawiam na przyszłość – zaznaczyła.
Bosacki: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy nie na najbliższym posiedzeniu Senatu
Ratyfikacja decyzji RE
Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021–2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.
W ramach samego Funduszu Odbudowy Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy.
Jest wniosek o poszerzenie porządku obrad Senatu o ustawę ratyfikacyjną