zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawska–Stanecka: Ręka mi nie zadrży przy głosowaniu za Funduszem Odbudowy

08:20, 13.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Ręka mi nie zadrży przy głosowaniu za Funduszem Odbudowy – zadeklarowała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska–Stanecka (Lewica). Zaznaczyła jednak, że cała opozycja powinna rozmawiać w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.


Podziel się:   Więcej

W miniony wtorek Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) poinformował, że izba zajmie się tą ustawą w dodatkowym dniu obrad 27 maja.

Morawska–Stanecka była w środę gościem kanału „Czyż tak!” w serwisie YouTube.com. Wicemarszałek odniosła się krytycznie do rozmów Lewicy z PiS ws. zamieszczenia postulatów jej ugrupowania do Krajowego Planu Odbudowy, co było warunkiem poparcia ratyfikacji.

Uważam, że należało głosować za Funduszem Odbudowy i ja również, ręka mi nie zadrży nad głosowaniem za Funduszem – zadeklarowała. – Niemniej jednak ja mam inne zdanie, jeżeli chodzi o rozmawianie z PiS–em i dokładnie uważam, że albo rozmawiamy wszyscy, albo nie rozmawia nikt, dlatego, że jeżeli będą jakiekolwiek potknięcia w realizacji KPO, to niestety rząd będzie wtedy mówił: „przecież wyście też w tym brali udział” i tego się obawiam na przyszłość – zaznaczyła.

Bosacki: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy nie na najbliższym posiedzeniu Senatu

Ratyfikacja decyzji RE


Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021–2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

W ramach samego Funduszu Odbudowy Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Jest wniosek o poszerzenie porządku obrad Senatu o ustawę ratyfikacyjną

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych