zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Możliwa ekshumacja ofiar terroru komunistycznego. Sejm znowelizował ustawę

10:50, 15.05.2015;   autor: akune;   źródło: PAP

Ustawę, która umożliwia ekshumację i godny pochówek ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1656 znowelizował w piątek Sejm. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, przewidującą, że Sejm po roku obowiązywania noweli miałby otrzymać sprawozdanie z jej wykonania.


Podziel się:   Więcej

Ustawę, która umożliwia ekshumację i godny pochówek ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1656 znowelizował w piątek Sejm. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, przewidującą, że Sejm po roku obowiązywania noweli miałby otrzymać sprawozdanie z jej wykonania. Nowelizację poparło 251 posłów, przeciwko było 35, wstrzymało się 146 posłów. Projekt nowelizacji przygotował prezydent Bronisław Komorowski.

Nowela obejmuje zmiany w trzech ustawach: o grobach i cmentarzach wojennych; o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o IPN.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz podkreślał podczas wcześniejszej sejmowej debaty, że celem nowelizacji jest „umożliwienie godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56 straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych lub zmarłych w siedzibach urzędów bezpieczeństwa, więzieniach, obozach, zabitych w czasie walk bądź pacyfikacji”.

Jak mówił, w związku z „potwierdzoną wiedzą o haniebnym traktowaniu obywateli przez organy państwa totalitarnego”, w tym bohaterów walk o niepodległą ojczyznę, konieczne jest „uhonorowanie tych patriotów, którzy walcząc o niepodległą Rzeczpospolitą poświęcili dla niej dobro najcenniejsze – życie”. Dodał, że chodzi również o danie satysfakcji rodzinom od lat poszukującym informacji o bliskich.

Łaszkiewicz zaznaczył, że nowelizacja jest uwieńczeniem prac badawczych IPN dotyczących poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

– Efektem współdziałania wielu instytucji jest ustalenie lokalizacji grobów wówczas straconych i zamordowanych, ich ekshumacja i identyfikacja. Dziś Polacy cieszą się wolnością, o którą walczyły m.in. osoby pochowane we wspólnych dołach śmierci, o których miano zapomnieć. Jednym z takich grobów jest tzw. Łączka, czyli kwatera „Ł” na Wojskowych Powązkach – powiedział.


Rząd popiera ideę prezydenckiego projektu ws. poszukiwań ofiar komunizmu
(fot. TVP)
Podstawa prawna do przenoszenia wybudowanych w późniejszych latach grobów

Według prezydenckiego ministra dokumentacja badawcza nie pozostawia wątpliwości, że na znacznej części miejsc włączonych w proces poszukiwań „za zgodą władz komunistycznych dokonywano świadomie pochówku innych osób, z premedytacją, by pamięć o ofiarach zaginęła”.

– Obecnie ciała ofiar znajdują się więc często pod innymi grobami, co utrudnia prace specjalistów mających wydobyć szczątki. Zdarza się, że ponad ofiarami pochowano osoby, które jakoś uczestniczyły w procesie niszczenia podziemia – podkreślił Łaszkiewicz.

Dotychczas prawo nie umożliwiało przeniesienia grobów leżących ponad szczątkami. Nowelizacja przewiduje rozwiązania zapewniające ochronę i poszanowanie praw członków rodzin ofiar i osób spoczywających w grobach powyżej.

Zakłada też wprowadzenie przepisu umożliwiającego wojewodom ustanowienie grobów i cmentarzy wojennych na miejscu bezimiennych pochówków osób, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem bądź represji. – Po zmianie przepisów ofiary uzyskają godny status pochówku – wyjaśnia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Nowelizacja wprowadza prawne podstawy ekshumacji i przeniesienia grobu w inne miejsce, a także związaną z tym procedurę postępowania dokonywaną na podstawie decyzji wojewody na wniosek prezesa IPN. Procedura ekshumacji i przenoszenia grobów jest kilkuetapowa.

Uwzględniać ma potrzebę poszanowania godności rodzin i zakłada ich udział w ustaleniu nowej lokalizacji grobu. Nowela uzupełnia również przepisy określające funkcje badawcze i edukacyjne IPN i wprowadzające normy określające szczególny tryb postępowania przy realizacji badań naukowych i poszukiwawczych ofiar. Porządkuje też reguły związane z procesem podjęcia i prowadzenia poszukiwań i badań.


Ekshumacja ofiar komunistycznego terroru zostanie wznowiona? Posłowie za prezydenckim projektem

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych