zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Możliwe, że Sejm przyjmie te poprawki Senatu do Tarczy 6.0, które zmieniają ją na lepsze”

10:29, 03.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Senat w sobotę zaakceptował ok. 450 poprawek do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0. Możliwe, że Sejm przyjmie te poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0, które zmieniają ustawę na lepsze - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).


Podziel się:   Więcej

Poprawki rozszerzają zakres podmiotów, które będą mogły skorzystać z pomocy rządu w związku z COVID–19. Chodzi m.in. o firmy z branży turystycznej. Sejm ma zająć się poprawkami Senatu na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 9 grudnia.

Wicemarszałek Terlecki w Radiu Plus zauważył, że na głosowanie tych poprawek Sejm będzie musiał poświęcić „dobrych parę godzin”. Według niego poprawki wniesione przez senatorów są „często niezasadne”.

Terlecki poinformował, że trwa szczegółowa i precyzyjna analiza tych poprawek. – Oczywiście tam, gdzie w jakiś sposób są one do przyjęcia i zmieniają na lepsze ustawę, to możliwe jest, że Sejm je przyjmie. Ale w większości są tylko po to, żeby odwlec czy utrudnić pracę większości sejmowej – dodał wicemarszałek.

Handel w niedziele. Komisje senackie za zniesieniem zakazu w okresie stanu epidemii
Więcej branż upoważnionych do pomocy covidowej

Poprawki przyjęte w sobotę przez Senat do tzw. Tarczy 6.0 rozszerzyły katalog przedsiębiorców prowadzących działalność przypisaną do kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) o kilkadziesiąt pozycji. Są to podmioty prowadzące m.in. piekarnie, niewyspecjalizowane sklepy z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, sprzedających sprzęt telekomunikacyjny, sprzedawców ubrań, sklepy meblarskie, księgarnie, wyspecjalizowane sklepy medyczne, drogerie, outlety, taksówkarzy, zajmujących się cateringiem, fryzjerów czy osoby wynajmujące nieruchomości.

Senat chce również, by pomoc covidowa mogła też trafić do branży turystycznej (prowadzących hotele, informację turystyczną, agentów turystycznych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, pośredników). Poprawki zakładają także przyznanie wsparcia dla szeroko rozumianej branży kulturalnej np. podmiotów prowadzących artystyczną i literacką działalność twórczą, muzeów, firm zajmujących się nagraniami muzycznymi.

Zgodnie z jedną z poprawek, O przyznanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, mogliby wystąpić przedsiębiorcy, jeśli uzyskany przez nich przychód w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Prezydent podpisał nowelizację tzw. ustawy covidowej

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych