zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Możliwość doręczania pism w sprawach przed sądami administracyjnymi na skrytkę pocztową. Senat poparł nowelę

21:01, 30.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Senat poparł w czwartek nowelizację przewidująca umożliwienie doręczania pism na adres skrytki pocztowej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.


Podziel się:   Więcej

Nowelizację Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi poparło jednogłośnie 98 posłów. Zmiana była inicjatywą Senatu.

W lutym Izba ta przygotowała projekt po rozpatrzeniu jednej z petycji, która do niego trafiła. Teraz nowela trafi do prezydenta.

Jak wskazywano w uzasadnieniu tej zmiany obecnie możliwość doręczenia pism także na adres skrytki pocztowej przewidują zarówno – Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Skoro – argumentowano – taka możliwość „nie spowodowała problemów nawet w tak ważnych sprawach jak proces karny, to powinna ona być również przewidziana w postępowaniu przed sądami administracyjnym”.

Według zamierzeń zmiana ma zapewnić ułatwienie dostępu do sądu osobom, które z różnych przyczyn nie mogą odbierać korespondencji w miejscu zamieszkania, w tym osobom bezdomnym oraz uwzględnić okoliczność, że „niejednokrotnie korzystanie ze skrytki pocztowej jest dla adresata wygodniejsze8.
Dlatego dodany do ustawy przepis głosi, że „na wniosek adresata doręczenie może być dokonane na wskazany przez niego adres skrytki pocztowej”.

„W takim przypadku pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego (...) składa się w placówce pocztowej tego operatora, umieszczając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata. W zawiadomieniu wskazuje się placówkę pocztową operatora, w której złożono pismo, oraz zamieszcza się informację, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia” – stanowi dodany przepis.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.


Jest projekt noweli Prawa pocztowego. Zmieni się m.in. definicja przesyłki kurierskiej

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych