zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Możliwość zakupu szczepionek z Chin „kontynuowana na poziomie rządowym”

09:49, 03.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Kwestia ewentualnego zakupu przez Polskę szczepionek przeciw COVID-19 z Chin będzie prowadzona dalej na poziomie rządowym - zaznaczył w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

Spychalski, zapytany w Radiu Plus, czy poruszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę w rozmowie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem kwestii zakupu szczepionek było inicjatywą premiera Mateusza Morawieckiego, potwierdził, że to szef rządu zwrócił się do prezydenta z prośbą o podjęcie tego tematu.

Dopytany o szczegóły, zaznaczył, że są one dyskutowane na poziomie rządowym. – Rolą pana prezydenta było to, żeby podczas rozmowy na najwyższym szczeblu pomiędzy przewodniczącym Xi Jinpingiem a prezydentem Polski ten temat znalazł się na agendzie. Pan przewodniczący odniósł się do tej sprawy pozytywnie. Mówił, że jeżeli polski rząd będzie zainteresowany, to te rozmowy będą dalej toczone, a Chiny są gotowe udostępnić, sprzedać Polsce szczepionki - powiedział Spychalski.

Zastrzegł, że wszelkie preparaty, które pojawiają się na polskim rynku, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i zezwolenia dopuszczenia do obrotu.

Zaznaczył, że kwestia zakupu chińskich szczepionek „z całą pewnością będzie prowadzona dalej przez polski rząd” .

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział we wtorek, że podczas środowego posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będą prowadzone rozmowy na temat zakupu chińskiej szczepionki przeciw COVID-19.

Po rozmowie Duda - Xi: Chiny gotowe dostarczać szczepionki do Polski
Spychalski został także zapytany, czy w rozmowie z Xi Jinpingiem prezydent Duda poruszył kwestię prześladowań Ujgurów. Rzecznik wskazał, że rozmowa była skupiona przede wszystkim na kwestiach gospodarczych. – Ta rozmowa ogniskowała wokół kwestii gospodarczych oraz wokół kwestii związanych z koronawirusem - dodał.

W poniedziałek prezydencki minister Krzysztof Szczerski przekazał, że Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin; na wniosek premiera prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach.

Szczerski: Prezydent rozmawiał z Xi Jinpingiem m.in. o zakupie szczepionek z Chin

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
11-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych