zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Mucha: ustawa jest odzwierciedleniem pewnych wartości konstytucyjnych

18:56, 04.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji reformującej ustawy sądowe „to jest decyzja przemyślana” – powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha w rozmowie z TVP Info.


Podziel się:   Więcej

– To jest decyzja, która została podjęta po licznych konsultacjach. Nie ulega wątpliwości, że te rozwiązania prawne, jak mówił prezydent, niewątpliwie porządkują pewne sfery, chociażby związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną – powiedział Mucha.

Zaznaczył, że z drugiej strony „nie ma tam tego rodzaju przepisów, które by prowadziły do takiego wniosku, że należało podjąć jakakolwiek inną decyzję”. Powiedział, że prezydent „nie uznał zasadności” tych głosów, które pojawiły się w ramach debaty publicznej, a także takich głosów, że przedstawiona argumentacja „prowadzi do takiego wniosku, żeby tej ustawy nie podpisywać czy też kierować ja do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej”.

– Mówiąc inaczej, nie ma tam okoliczności, które by wskazywały na to, że ustawa narusza Konstytucję RP, czy jest nie zgodna z prawem europejskim – wyjaśnił wiceszef prezydenckiej kancelarii. Jak dodał, „odwrotnie, ona jest odzwierciedleniem pewnych wartości konstytucyjnych”.

– Jeżeli z jednej strony zwrócimy uwagę na definicję sędziego – mówimy tutaj kwestiach związanych z przepisem artykułu 179. Konstytucji RP – prezydent powołuje sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Po takim powołaniu ta czynność – tak jak potwierdza to orzecznictwo Naczelnego Sadu Administracyjnego, i jak to było wcześniej w orzeczeniach Sądu Najwyższego podkreślane – nie podlega ona żadnej kontroli sądowej ani jakiegokolwiek innego organu. Powołanie sędziowskie przez Prezydenta RP jest niekwestionowalne i nie może być w żadnym trybie wzruszane czy badane. Nie ma więc podstaw do badania statusu sędziego przez innego sędziego – podkreślił Paweł Mucha.

Prezydent podpisał ustawy o reformie sądów


Zauważył, że „mamy też kwestie związane z odwzorowaniem przepisów, które także w konstytucji są zawarte, czyli kwestia ukształtowania odpowiedzialności dyscyplinarnej”. – Mieści się w tych ramach konstytucyjnych, które są określone właśnie przepisami ustawy zasadniczej – zaznaczył.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych