zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Mucha: Nie można w szczycie zachorowań wyprowadzać ludzi na ulicę

04:15, 25.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Nie mamy dziś takiej sytuacji w szczycie zachorowań, żeby można było aprobować zachowania polityków, którzy wyprowadzają ludzi na ulicę, czy w tych protestach uczestniczą wbrew wszelkim przepisom, także epidemicznym - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.


Podziel się:   Więcej

Mucha, który rozmawiał z TVN24 wskazał również, że „powinniśmy móc z sobą rozmawiać językiem innym niż z użyciem wulgaryzmów i niesamowitej agresja, która pojawia się w toku tych protestów, wymierzona bardzo często też w polityków. A to nie politycy wydali to orzeczenie, tylko jest to rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego”.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Od piątku wieczorem w wielu miastach w Polsce organizowane są protesty przeciwko wyrokowi TK. Często dochodzi w ich trakcie do przemocy.

– TK rozstrzyga wniosek o zbadanie ustawy z konstytucją i orzeczenie TK dotyczy prawa, bo Trybunał jest takim negatywnym ustawodawcą. Jeżeli jest stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy, to ten przepis przestaje obowiązywać, przestaje być elementem systemu prawnego, więc TK rozstrzyga – przypomniał Mucha.

Jak jednocześnie podkreślił „zwłaszcza matka dziecka niepełnosprawnego ma prawo oczekiwać szczególnej opieki i ochrony ze strony państwa”. – Tutaj odpowiednie działania musi podjąć ustawodawca, jeśli chodzi o skutki prawne tego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – wskazał.

Premier: Mamy do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia
– Co do przesłanki aborcji eugenicznej pan prezydent publicznie się wypowiadał, że stoi po stronie życia, że jest przeciwnikiem aborcji eugenicznej – dodał Mucha.

Rzeczniczka prasowa PiS Anita Czerwińska zapewniła po wyroku TK, że żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy. Jak zapowiedziała, program „Za życiem” zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku, rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami i zostanie powołana komisja nadzwyczajna, która przedstawi nowelizację przepisów.

Prezydent Duda miał wykonany test na koronawirusa. Wynik jest pozytywny

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych