zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Mucha o frankowiczach: Piłka jest po stronie Sejmu

10:47, 03.01.2019;   autor: ab, msies;   źródło: TVP Info

Planowane jest spotkanie ws. nowych przepisów dotyczących frankowiczów – zdradził w rozmowie z TVP Info Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta. – Zaplanowane jest takie spotkanie w przyszłym tygodniu, gdzie wspólnie z przewodniczącym Tadeuszem Cymańskim i ministrem Jackiem Sasinem będziemy rozmawiać – powiedział prezydencki minister i dodał, że należy oczekiwać podjęcia prac w Sejmie.


Podziel się:   Więcej

Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda zgodnie z oczekiwaniami skierował dwa projekty w tej sprawie do prac sejmowych. – Jeden w 2016 roku w okresie wakacyjnym, drugi w roku 2017, też w okresie wakacyjnym. W przypadku tego drugiego projektu, gdzie mówimy o zmianie ustawy o funduszu wsparcia kredytobiorców, tam jest zmiana szerzej rozumiana, bo mówimy tam o wsparciu dla kredytobiorców, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, i to jest zarówno dla tych, którzy mają kredyty złotowe, jak i indeksowane czy denominowane do walut obcych. I jest też element, jeżeli chodzi o fundusze strukturyzacyjne, umożliwiający sprawny mechanizm odwalutowania tych kredytów, które są odnoszone czy to do franka szwajcarskiego, czy innej waluty – wyjaśnił prezydencki minister.

– Chciałbym powiedzieć bardzo wyraźnie, że prezydent mówił o tym po wielokroć, że te prace będą sprawniej prowadzone i będą podjęte przez polski parlament, bo prezydent kieruje inicjatywę ustawodawczą, ale nie ma wpływu na to, jak prace są już prowadzone bezpośrednio w parlamencie – powiedział Mucha.

Spychalski: prezydent oczekuje, że większość parlamentarna zajmie się tzw. ustawą frankową
 
 
 
...
 
Paweł Mucha wskazał na dwa cele. – Z jednej strony jest kwestia wsparcia kredytobiorców, zwłaszcza tych w trudnej sytuacji albo tych, którzy chcieliby się wyzbyć ryzyka związanego z tym, że kredyt jest odnoszony do waluty obcej. Z drugiej strony absolutnie jest tak, że te działania muszą być w taki sposób prowadzone, żeby nie było żadnego zagrożenia dla systemu bankowego, dla stabilności tego systemu, także w kontekście kondycji finansowej poszczególnych banków, czyli potrzebne są takie rozwiązania prawne, które w żaden sposób nie skutkują jakimkolwiek zagrożeniem, jeżeli chodzi o płynność czy funkcjonowanie poszczególnych banków. Ufam, że takie rozwiązania prawne są do wypracowania – ocenił zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

Zdradził też, że wczoraj rozmawiał na ten temat z ministrem Sasinem, który wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu zaplanowane jest spotkanie z przewodniczącym (sejmowej podkomisji zajmującej się projektami ustaw frankowych - dop. red.) Tadeuszem Cymańskim. – Piłka jest po stronie polskiego Sejmu – powiedział Mucha w TVP Info.

Prezydent: uważam, że ustawa o wsparciu frankowiczów powinna zostać uchwalona

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
18-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych