zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Mucha: obecnie państwo zdaje egzamin ws. koronawirusa

11:20, 25.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Jedyną możliwością zmiany kalendarza wyborczego jest zmiana Konstytucji lub wprowadzenie stanu nadzwyczajnego – jeśli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające; na ten moment państwo zdaje egzamin – ocenił w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.


Podziel się:   Więcej

Mucha pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o możliwość przełożenia majowych wyborów prezydenckich powiedział, że na chwilę obecną najważniejszym zadaniem jest walka z koronawirusem. – Rozmawiamy tuż po wejściu w życie nowych regulacji – rozporządzenia ministra zdrowia, które są wydawane w związku ze stanem epidemii. Wiemy, że przed nami kluczowe tygodnie, jeśli chodzi o minimalizację kolejnych zachorowań – powiedział minister.

Podkreślił, że działania w tym celu będą realizowane w perspektywie do 11 kwietnia. – Mając świadomość tego, że nie ma takich trybów w Konstytucji jak przełożenie wyborów, jedyną możliwością, żeby kalendarz wyborczy uległ zmianie to zmiana Konstytucji lub wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Stan nadzwyczajny wprowadza się tylko wtedy, jeśli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające – zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Jak dodał, środki konstytucyjne oznaczają m.in. realizację ustaw i rozporządzeń. – Według stanu na dziś ufam, że te wszystkie działania pozwolą nam na to, żeby w połowie kwietnia odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile skutecznie udało nam się z koronawirusem walczyć. Dzisiaj mam przekonanie, że państwo zdaje egzamin i że te działania polskie bardzo często wyprzedzają działania europejskie – ocenił Mucha.

Morawiecki w CNN: podjęte przez nas działania były niezbędne i przyniosą efekty
Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. O przesunięcie terminu wyborów apelują opozycyjni kandydaci, w tym Małgorzata Kidawa–Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Szymon Hołownia (kandydat niezależny). Opozycja argumentuje, że możliwe w warunkach epidemii nie da się prowadzić kampanii wyborczej, a zorganizowanie samych wyborów byłoby ryzykowne.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, pytany czy związku z epidemią koronawirusa możliwe jest przesunięcie wyborów prezydenckich, odpowiedział, że powinny się odbyć w zaplanowanym terminie, gdyż w dłuższej perspektywie może nastąpić bardzo wiele nieprzewidzianych okoliczności, np. jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa.

Według danych przekazanych w środę przez Ministerstwa Zdrowia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID–19 zostało zakażonych 927 osób, 12 zmarło.

„Mamy dużo większe pole manewru niż inne kraje, ale obecnej sytuacji nie można lekceważyć”

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych