zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Mueller: rząd jest zwolennikiem wejścia w życie przepisów noweli Kodeksu karnego

14:59, 25.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Rząd jest zwolennikiem wejścia w życie przepisów nowelizacji Kodeksu karnego m.in. zaostrzającej kary za niektóre przestępstwa – oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że zmiany były szybko opracowywane, żeby faktycznie podwyższyć kary dla sprawców „najohydniejszych czynów”.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu pytany na briefingu prasowym, czy prezydent powinien podpisać nowelizację Kodeksu karnego, zapewnił, że rząd jest zwolennikiem wejścia w życie tych przepisów.

– My jako współautorzy tego projektu jesteśmy zwolennikami, aby te przepisy weszły w życie. Po to je szybko wdrażaliśmy, aby faktycznie podwyższyć kary dla osób, które dopuszczają się tych najohydniejszych czynów, ale również uprościć niektóre rzeczy, czy objąć np. odpowiedzialnością karną tzw. kradzież zuchwałą – powiedział Mueller.

Dodał, że regularna kradzież małej wartości przedmiotów jest ważnym społecznie problemem. – Do tej pory osoby te nie miały odpowiedzialności karnej z tego tytułu – stwierdził.
 
 
 
...
 
Nowelizacja Kodeksu karnego

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie we wtorek 14 maja. Sejm uchwalił nowelizację w ciągu dwóch dni. Szybkie tempo prac Izby nad nowelą umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad tą nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu. Nowelizacja czeka teraz na decyzję prezydenta.

W niedzielę 158 naukowców zajmujących się naukami penalnymi i prawem konstytucyjnym z kilkunastu uniwersytetów skierowało do prezydenta opinię do noweli. Zaalarmowali w niej o ryzyku i zagrożeniach wiążących się z wejściem w życie tych zmian w prawie karnym oraz zwrócili się do prezydenta o zawetowanie ustawy i przekazanie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm.

Z kolei we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera ocenił, że nowelizację Kodeksu karnego uchwalono „zbyt pośpiesznie”. Jak przyznał dostrzega, iż podczas prac nad kodeksem „podeptano” regulamin Sejmu.

Dera: nowelizację Kodeksu karnego uchwalono „zbyt pośpiesznie”