Wiceminister przebywał w Berlinie we wtorek i środę; jak przekazało MSZ, rozpoczął wizytę od zwiedzenia miejsc upamiętniających tragedię II wojny światowej, w tym Centrum Dokumentacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie i rozmowy z Dyrektor Centrum Gundulą Bavendamm. Mularczyk odwiedził także Pomnik Pomordowanych Żydów Europy oraz teren po dawnej Operze Krolla, w której budynku Hitler uzasadniał napaść nazistowskich Niemiec na Polskę.
„Sekretarz Stanu odbył konsultacje z niemiecką federalną minister budownictwa Klarą Geywitz, w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych spotkał się z minister stanu ds. europejskich i klimatu Anną Lührmann i sekretarzem stanu Andreasem Michaelisem. Przedmiotem rozmów z niemieckimi partnerami była kwestia otwartych polskich roszczeń odszkodowawczych za straty poniesione w wyniku II wojny światowej, a także dalece niewystarczające nakłady na naukę języka polskiego jako ojczystego w Niemczech, do jakich rząd federalny jest zobowiązany na mocy przepisów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku” – podkreśliło w komunikacie MSZ.
Drugim wiodącym tematem – jak wskazuje resort – była kwestia wojny na Ukrainie, w tym najpilniejszych wyzwań stojących przed sojusznikami Ukrainy i konieczności udzielenia solidarnej pomocy walczącej stronie ukraińskiej.
Mularczyk: Oczekujemy od Niemiec jasnej i niezwłocznej odpowiedzi na notę dyplomatyczną
„6 grudnia wiceminister Mularczyk uczestniczył w uroczystości symbolicznego zawieszenia wiechy na budynku przyszłej siedziby Ambasady RP w Berlinie. Prestiżowa inwestycja przy ulicy Unter den Linden ma zostać sfinalizowana w II połowie 2023 roku. Ponadto Sekretarz Stanu odbył w Poczdamie rozmowę z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke. W obszarze tematów dwustronnych szczególny nacisk położono na potrzebę rozwoju sieci infrastrukturalnej między oboma krajami, w tym zwiększenie liczby mostów na granicznej rzece Odrze. Wiceminister Mularczyk zaznaczył, że byłaby to niezwykle cenna inicjatywa, jednak trudno podejmować inżynieryjne wyzwania w sytuacji, gdy Unia Europejska blokuje Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy” – podkreśliło MSZ.
Jak relacjonuje MSZ,
Mularczyk prezentując podczas konferencji prasowej dla niemieckich i polskich mediów Raport Strat Wojennych, podkreślił, że „nie może być we wzajemnych relacjach tematów przemilczanych”. Dodał, że „kwestia reparacji ma dla Polaków znaczenie fundamentalne - nie chodzi przy tym o kwestie polityczne, ale o godność Polski”.
Prezydent
Duda o reparacjach: Te pieniądze nam się należą
1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł.
Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Mularczyk.
Raport o stratach wojennych Polski. Ogólna kwota strat 6 bln 220 mld 609 mln zł