Specustawa w sprawie
budowy muru na granicy z Białorusią przewiduje, że na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są tajne. Jej całkowity koszt oszacowano na miliard 615 milionów złotych.
Senat zajmie się też
ustawą podatkową z Polskiego Ładu. Rząd podwyższa w niej między innymi kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Ustawa ta zawiera też podwyższenie - 120 tysięcy złotych - progu, od którego będzie liczyć się 32 procent podatku PIT.
W porządku obrad jest też inna ustawa z Polskiego Ładu - o
Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Zakłada ona wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi - maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc w wysokości 500 złotych przez dwa lata lub 1000 złotych przez rok - w zależności od tego jaką deklarację złożą rodzice.
Kolejną ustawą z Polskiego Ładu, którą zajmą się senatorowie, jest
ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Zakłada ona, że skarb państwa zagwarantuje wkład własny dla małżeństw. W przypadku urodzenia drugiego, trzeciego i kolejnych dzieci dodatkowo zobowiązuje się spłacić do 100 tys. zł kredytu. Dwadzieścia tysięcy w przypadku pojawienia się drugiego dziecka, sześćdziesiąt tysięcy - w przypadku trzeciego.
Senat: Specustawa ws. muru na granicy z aprobatą komisji
Izba zajmie się też
nowelizacją ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym, która zakłada m.in. zwiększenie limitu oleju napędowego zużywanego na hektar upraw rolnych ze 100 do 110 litrów.
Podczas tego posiedzenia Senat ma też podjąć
uchwałą w 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem oraz wysłuchać
informacji rządu w sprawie sytuacji powstałej po orzeczeniu TSUE w sprawie kopalni Turów.
Ustawa o mieszkaniu bez wkładu własnego - bez poprawek