zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Musimy bardziej niż kiedykolwiek być tolerancyjni i ludzcy”. PE upamiętnił ofiary zamachów w Paryżu

15:31, 17.11.2015;   autor: akune, msies;   źródło: TVP Info

– Ataki i zamachy w Paryżu były atakami na naszą wolność, na nasze europejskie wartości i na nasz sposób życia. Był to atak na nas wszystkich – powiedział Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego otwierając w Brukseli uroczystość upamiętniającą ofiary piątkowej masakry. – Odczuwamy ból i jesteśmy zjednoczeni z Francuzami – podkreślił. Po wystąpieniu odegrano „Odę do radości”.


Podziel się:   Więcej

Na początku uroczystości zgromadzeni w sali plenarnej europarlamentu europosłowie i szefowie unijnych instytucji odśpiewali hymn Francji, „Marsyliankę”.

– Wszyscy bardzo głęboko przeżyliśmy ataki terrorystyczne do których doszło w Paryżu w ostatni piątek. Terroryści zabili młodych ludzi działając zupełnie na ślepo w sali koncertowej, w barze, w restauracji na stadionie piłki nożnej, na ulicach – powiedział Martin Schulz. – To mogłem być ja – stwierdził i podkreślił, że „to jest chyba to uczucie, które terroryści chcą w nas wzbudzić”.

– Ataki i zamachy w Paryżu były atakami na naszą wolność, na nasze europejskie wartości i na nasz sposób życia. Był to atak na nas wszystkich – zaznaczył.

– My, Europejczycy odczuwamy ból i jesteśmy w tej chwili razem z narodem francuskim. Nie możemy pozwolić, by terroryści zatruli nas nienawiścią. Musimy sprzeciwić się każdemu, kto spróbuje wzniecić strach i podzielić narody – powiedział.

– Gdyby teraz uchodźcy z Syrii stali się obiektem powszechnych i zgubnych podejrzeń, to z ofiar uczynilibyśmy sprawców. Ci uchodźcy przybywają do nas w poszukiwaniu ochrony przed barbarzyństwem tych band morderców – dodał Schulz, apelując o obronę tolerancji, demokracji i otwartości.

Jak podkreślił przewodniczący PE „musimy bardziej niż kiedykolwiek bronić naszej wolności, musimy bardziej niż kiedykolwiek być tolerancyjni i ludzcy ”. – Musimy bardziej bronić naszego sposobu życia i naszego otwartego społeczeństwa. Bardziej niż kiedykolwiek będziemy bronić naszej demokracji.

Przyjaciołom i rodzinom ofiar ataków, Schulz przekazał wyrazy współczucia i wezwał do uczczenia pamięci zabitych minutą ciszy. Następnie odegrano „Odę do radości”.

Seria zamachów wstrząsnęła Paryżem
 
 
 
...
 
Spotkanie unijnych szefów MON

O solidarności z Francją rozmawiają także unijni ministrowie obrony. Polskę w tym spotkaniu reprezentuje Antoni Macierewicz.

Unijni szefowie MON zasiedli do stołu na prośbę Francji. Władze w Paryżu zwróciły się do Brukseli z wnioskiem o pomoc, powołując się na klauzulę wsparcia zapisaną w Traktacie Lizbońskim.

Zgodnie z nią, kraje członkowskie mają obowiązek udzielić wszelkiej pomocy państwu, które padło ofiarą zbrojnej agresji. Jakiego dokładnie wsparcia oczekuje Francja? Tego dowiemy się we wtorek.

Szefowa unijnej dyplomacji, która jest adresatką francuskiego wniosku odpowiedziała, że przyjrzy się sprawie. Najpierw jednak musi przeprowadzić rozmowy z władzami w Paryżu, a później z pozostałymi instytucjami europejskimi i służbami prawnymi.

Seria krwawych zamachów

W serii przeprowadzonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) ataków terrorystycznych w Paryżu zginęło co najmniej 129 osób, a ok. 350 zostało rannych.

Do zamachów doszło w różnych miejscach miasta; trzy eksplozje miały miejsce w okolicach Stade de France, gdzie odbywał się wówczas mecz towarzyski Francja – Niemcy.

Zdaniem francuskich władz zamachowcy chcieli dostać się na stadion, gdzie wraz z 80 tys. widzów przebywał na trybunach francuski prezydent Francois Hollande.


Hollande: za zamachami w Paryżu stoi Państwo Islamskie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych