zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Na komisji sejmowej informacja MSWiA i MON ws. sytuacji na granicy

07:47, 27.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej mają przedstawić w poniedziałek komisji sejmowej informację o sytuacji panującej na granicy polsko-białoruskiej w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.


Podziel się:   Więcej

Jak wynika z harmonogramu prac Sejmu, posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w tej sprawie rozpocznie się o godz. 14.00.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Rząd uzasadnia konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową”.


Premier: Będziemy bronili naszej granicy z całą determinacją
Według rozporządzenia, na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają.

Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie.


„Pod koniec września decyzja o ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego”
Zakaz nie dotyczy również rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Nie są nim objęte również służby ratownicze, medyczne i osoby w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osoby jadące bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.


„Pod koniec września decyzja o ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego”
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik pytany w piątek o decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego powiedział, że zostanie ona podjęta przez prezydenta, po przedstawieniu odpowiedniej informacji przez premiera.


Premier: Nie pozwolimy na naruszenie naszych granic i suwerenności Polski

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych