zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Na komisji senackiej o CPK. Masterplan w konsultacjach

18:15, 04.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Na posiedzeniu senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności odbyło się seminarium „Centralny Port Komunikacyjny – klucz do bezpieczeństwa i rozwoju Polski”.


Podziel się:   Więcej

W spotkaniu udział wzięli między innymi przedstawiciele spółki budującej CPK, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała oraz prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Podczas posiedzenia komisji podkreślano, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma strategiczne znaczenie dla Polski.

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała informował o harmonogramie inwestycji do roku 2023. Powiedział, że gotowy jest masterplan, który jest konsultowany. Dodał, że lada dzień zostanie złożony wniosek o decyzję środowiskową.

Prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny Mikołaj Wild mówił, że rynek lotniczy jest ściśle powiązany ze wzrostem majętności państw oraz ze wzrostem PKB. – Już sam niezakłócony, organiczny wzrost rynku lotniczego wystarcza do uzasadnienia sensu ekonomicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski mówił o korzyściach płynących dla kierowanego przez niego przedsiębiorstwa z budowy CPK. Zwracał też uwagę, że z usług naszego narodowego przewoźnika korzystają przedstawiciele wielu nacji. Apelował też, by wokół CPK „nie robić wojny politycznej, bo jest to projekt rozwojwy i przyszłościowy dla Polski”.
 
 
 
...
 

Centralny Port Komunikacyjny


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tej inwestycji ma powstać Port Lotniczy Solidarność na obszarze około 30 kilometrów kwadratowych. W pierwszym etapie ma obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie.

W skład CPK mają wejść również inwestycje kolejowe – węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2 i pół godziny.

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych