zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Na koniec I kwartału ma być gotowy projekt ZUCH 2.0. Umożliwi zamawianie usług chmurowych

20:25, 04.03.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Na koniec I kwartału będziemy mieli gotowy projekt ZUCH 2.0, który umożliwi zamawianie usług chmurowych w administracji poniżej progu prawa zamówień publicznych – zapowiedziała w czwartek zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Usług, Centrum GovTech KPRM Joanna Baranowska.


Podziel się:   Więcej

– Obecnie w ramach projektu ZUCH (Zapewniania Usług Chmurowych) dostępna jest jedynie wyszukiwarka usług, ale w najbliższym czasie, na koniec pierwszego kwartału, gotowy ma być projekt ZUCH 2.0, który umożliwi zamawianie usług chmurowych w administracji poniżej progu prawa zamówień publicznych (pzp) – powiedziała podczas konferencji Państwo 2.0 Baranowska.

Udostępniona ma zostać również Akademia Chmury, która da m.in. możliwość uzyskiwania certyfikatów, oraz budowy praktycznych umiejętności i wzrostu kompetencji w zakresie usług chmurowych.

Według Baranowskiej najważniejszym elementem Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa jest bezpieczeństwo.

– Administracja publiczna, jej systemy i dane są wrażliwe, często jest kłopot, czy dane można przetwarzać w chmurze, czy lepiej trzymać je u siebie – tłumaczyła podczas konferencji. Jej zdaniem problemy bezpieczeństwa zostały wzięte pod uwagę w ramach budowy strumienia cyberbezpieczeństwa chmur obliczeniowych oraz budowę rządowej chmury, zarządzanej przez administrację publiczną i opartej na jej zasobach, którą otaczają dodatkowe wymagania cyberbezpieczeństwa w ramach Rządowego Klastra Bezpieczeństwa.


W ramach KPO m.in. wyeliminowanie wykluczenia cyfrowego
– Publiczna chmura obliczeniowa to zapewnienie administracji bezpiecznego korzystania z tego co nam dzisiaj daje rynek: z technologii i oferty dostawców usług chmurowych – powiedziała Baranowska.

Jak dodała, projekt został oparty na pryncypiach, do których należą m.in. obniżanie kosztów przez przejście z systemu inwestycyjnego w model usługowy, zbudowanie katalogu ustandaryzowanych usług i ofertę wsparcia technologicznego dla podmiotów administracji.

W realizacji projektu chmury publicznej do tej pory usankcjonowano prawnie jej status, sformułowano minimalne wymagania wobec infrastruktury, a także określono podstawy bezpieczeństwa i mechanizm przypisywania projektów do określonej jurysdykcji. Stworzono standardy cyberbezpieczeństwa dla klientów oraz w odniesieniu do dostawców usług chmurowych, wdrożono również system ZUCH, czyli platformę konkursową GOVTECH, a także sformułowano deklarację przystąpienia do Europejskiej Federacji Chmur.


Ponad 10 tys. adresów na liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami

Aktualizacja projektu ZUCH na wiosnę


W ramach projektu ZUCH, który ma być aktualizowany na wiosnę, obecnie oferowane są wsparcie technologiczne, usługi infrastrukturalne i oprogramowanie. Zarejestrowało się w nim 44 dostawców, opublikowano ponad 440 usług, a z programu korzysta obecnie 46 jednostek administracji publicznej pod kątem wyszukiwania usług i analizy ryzyka.

Jak oceniła podczas swojej prezentacji Baranowska, popyt na usługi chmurowe cały czas wzrasta.


Cyfryzacja KPRM: 5 mln wniosków o e-dowód w ciągu dwóch lat

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych