zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Na Litwę dotarły wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów z polskich szkół

07:47, 12.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Na Litwę dotarły wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów z polskich szkół. Jest to część projektu o nazwie „Bon Pierwszaka”, który wspierany jest przez państwo polskie.


Podziel się:   Więcej

W skład wyprawki wchodzą przybory potrzebne przyszłym uczniom szkół polskich na Litwie. – Są to dobre, ergonomiczne plecaki, wypełnione potrzebnymi dodatkami, takimi jak kredki, farbki, zeszyty czy piórniki – mówi Polskiemu Radiu Krystyna Dzierżyńska, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Wyprawki trafią do sześćdziesięciu placówek z polskim językiem nauczania. W sumie otrzyma je ponad tysiąc uczniów.

Krystyna Dzierżyńska zwraca uwagę, że jest to nie tylko promocja polskich szkół, ale też znacząca pomoc dla polskich rodzin. Szczególnie w obliczu inflacji, która na Litwie jest obecnie jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.

– Jeżeli rodzina otrzymuje takie wsparcie w przygotowaniu pierwszaka do szkoły, to odciąża to budżet domowy. Przygotowanie dziecka wzrosło nawet dwukrotnie w porównaniu do ubiegłego roku – dodaje.

„Bon Pierwszaka” przekazywany jest dzieciom polskim na Litwie od kilkunastu lat. Za miesiąc do rodziców dotrze jego druga część, czyli wsparcie finansowe. Pod koniec sierpnia do szkół polskich na Litwie trafią również nowe podręczniki z języka polskiego.

Projekt wspierany jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP i realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na wschodzie” oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.


Miasteczko dla uchodźców w Buczy. „Planujemy zbudować takie ośrodki dla 20 tys. osób”