zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Na pewno w związku z sytuacją w Europie, koronawirus pojawi się w Polsce”

17:14, 25.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Każdy, kto wymaga przeprowadzenia badania na obecność koronawirusa ma je zapewnione bezpłatnie - podkreślił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że porządek wtorkowego posiedzenia rządu został rozszerzony o punkt dotyczący sytuacji epidemiologicznej.


Podziel się:   Więcej

Minister Szumowski na konferencji po posiedzeniu rządu podał, że nie ma do tej pory przypadku koronawirusa w Polsce ale, jak zaznaczył, „na pewno w związku z sytuacją w Europie, ten wirus się prędzej czy później pojawi”.

– Przygotowujemy się na to 79 oddziałów zakaźnych funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości już od jakiegoś czasu – wskazał.

Szef MZ odniósł się do pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji o komercyjnych badaniach na koronawirusa.

– Każdy obywatel i osoba przebywająca na terenie Polski, która wymaga badania, ma je wykonane za darmo, bezpłatnie. Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania – zaznaczył.

– Również dlatego, że wszystkie ręce na pokład i wszystkie testy są potrzebne dla tych osób, które naprawdę tego potrzebują, a nie tych, które chciałby bez wskazań zrobić badania – zaznaczył.

Dworczyk: Polska jest przygotowana na przyjęcie osób zarażonych koronawirusem
Skierowano prośbę do unijnej komisarz ds. zdrowia o pilne spotkanie ministrów zdrowia

– Decyzją Rady Ministrów i pana premiera wysyłam list do pani komisarz Stelli Kyriakides z prośbą o pilne spotkanie ministrów zdrowia UE, aby omówić sytuację epidemiologiczną w Europie. Wiemy, że w różnych krajach ta sytuacja jest różna – powiedział minister.

„Oddziały zakaźne są w szczycie pomocy pacjentom chorym na grypę lub choroby paragrypowe”

Minister Szumowski zaapelował „do wszystkich osób, które w sposób polityczny chcą wykorzystywać sytuację związaną z koronawirusem”. Podkreślił, że to jest sytuacja, która dotyczy pacjentów, bezpieczeństwa chorych, „nie wykorzystujmy jej politycznie" – powiedział.

Zwrócił się również o umiar, rozsądek i postępowanie zgodnie z zaleceniami, które są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tam – wskazywał – można znaleźć instrukcje dla osób, które wracają z regionów dotkniętych koronawirusem, szczególnie z Włoch czy z Chin.

Szumowski przypomniał, że „w tej chwili 10 tys. osób jest hospitalizowanych z powodu grypy”. Zaznaczył jednocześnie, aby osoby, które nie są chore, nie przychodziły na oddziały zakaźne profilaktycznie.

– Od początku sezonu grypowego zachorowało już ponad 2 mln osób w Polsce, więc oddziały zakaźne są w szczycie pomocy pacjentom chorym na grypę lub choroby paragrypowe – podkreślił.

Premier o zagrożeniu koronawirusem w Polsce: wszystkie służby są w gotowości
Uzupełnienie zapasów środków ochrony osobistej w szpitalach

Minister odniósł się do informacji medialnych o braku środków ochrony osobistej w szpitalach.

– Wszystkie szpitale otrzymają informacje, w jakim trybie uzupełnić swoje zapasy środków ochrony osobistej. (...) Każdy szpital ma obowiązek, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, takie środki posiadać. Ale oczywiście my uruchamiany Agencję Rezerw Materiałowych i każdy szpital, gdzie jest oddział zakaźny, w pierwszej kolejności może swoje zapasy uzupełnić. Oczywiście z pewnym nadmiarem, bo znowu chcemy być zabezpieczeni na wypadek zwiększonego zapotrzebowania – powiedział.
„Na sytuację we Włoszech zareagowaliśmy szybko

Reakcja polskich władz na dynamicznie rozwijającą się sytuację we Włoszech była bardzo szybka - ocenił Łukasz Szumowski. Wskazał, że dopiero trzy, cztery dni temu pojawiły się informacje o wzroście zachorowań w tym kraju.

– To ostatnie trzy, cztery dni, kiedy mamy poważny outbreak (wybuch - PAP) liczby zachorowań do dwustu trzydziestu kilku. Reakcja bardzo szybka i natychmiastowa dotycząca obywateli, którzy wracają z regionów Włoch – powiedział Szumowski. Dodał też, że „dopiero wczoraj lub przedwczoraj region Włoch został uznany jako czerwony”.

Minister ocenił, że reakcja, m.in. wprowadzenie pomiarów temperatury podróżnych czy informowanie o zalecanym postępowaniu, jest bardzo szybka.

– Przedtem nie było problemu koronawirusa w Europie, takiego, jaki jest od trzech dni – podkreślił, odpowiadając na pytanie, czy działań nie wdrożono zbyt późno.

Premier: zdrowie Polaków jest dla rządu priorytetem

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych