zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Na początku przyszłego tygodnia informacja ws. zmian w obostrzeniach

16:51, 19.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Rząd na początku przyszłego tygodnia będzie chciał przekazać informacje ws. zmian dotyczących obostrzeń gospodarczych – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, trzeba będzie restrykcje utrzymać.


Podziel się:   Więcej

Rząd nie wyklucza, że „będą pewne zmiany” po fazie restrykcji ogłoszonej na najbliższe dwa tygodnie do końca stycznia wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej. – Postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować – zapowiedział.

>strong>Premier podkreślił, że jesteśmy w momencie, w którym trudno mówić o otwieraniu gospodarki szerzej. – Na pewno będziemy w najbliższych dniach pracować nad protokołami sanitarnymi – na wszelki wypadek, gdyby sytuacja się poprawiała, (...) umożliwiała jakieś uwolnienie, umożliwiała luzowanie tych restrykcji – powiedział.

Morawiecki przyznał, że zależy to nie tylko od poziomu zakażeń, zgonów czy dostępności łóżek covidowych. – Nowa mutacja wirusa, która się pojawiła, jest na tyle niewiadomą, że dziś musimy zachować daleko idącą pokorę wobec potencjalnych scenariuszy – stwierdził premier.

– Sytuacja może się pogorszyć za tydzień i wtedy trzeba będzie obostrzenia jeszcze jakiś czasu utrzymywać – zaznaczył.

Ułatwienia w rozliczeniach finansowania unijnego. Prezydent podpisał ustawę
Według premiera pomoc, która „już dzisiaj idzie coraz szerszym strumieniem do branży gastronomicznej, turystycznej, hotelarskiej, szkoleniowej, wystawienniczej” pozwoli przetrwać przedsiębiorcom ten najtrudniejszy czas. – Będziemy oczywiście myśleć o kolejnych instrumentach – zapowiedział.

Szef rządu przypomniał, że wiele firm zostało zwolnionych ze składek ZUS, „działa postojowe, program bezzwrotnych dotacji do 5 tys. zł i wiele innych instrumentów jest dzisiaj w praktycznym działaniu”.

Premier podkreślił, że odmrażanie gospodarki jest limitowane programem szczepień, dostępnością szczepionek. – To jest to wąskie gardło – wskazał. Dodał, że rząd ma sygnały, że od marca lub kwietnia będzie większa liczba dawek – „ale to się pewnie potwierdzi w ciągu tygodnia, dwóch”.

W Senacie głosowania m.in. nad ustawą covidową

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych