zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Na realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uruchomiono już ponad 900 mld zł”

13:16, 07.12.2018;   autor: akune;   źródło: IAR, PAP

Podział pieniędzy z Unii Europejskiej, ułatwienia w budownictwie mieszkaniowym czy inwestycje z tak zwanego Planu Junckera – to niektóre z dokonań Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Kierownictwo resortu podsumowało swoją działalność w ostatnich trzech latach.


Podziel się:   Więcej

Ministerstwo podało na konferencji podsumowującej dotychczasową działalność resortu, że w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju założono, iż w latach 2016-2020 w jej realizację zaangażowanych będzie 2,1 biliona złotych (1,5 biliona zł pieniędzy publicznych i 0,6 biliona zł środków prywatnych).

– Do tej pory uruchomiliśmy 62 proc. założonych środków publicznych, czyli nieco ponad 900 miliardów zł – powiedział Kwieciński.

Wartość inwestycji w Polsce finansowanych z Planu Junckera to ok. 60 mld zł

– Wartość inwestycji w Polsce finansowanych z Planu Junckera to około 60 miliardów złotych – powiedział Jerzy Kwieciński. Dodał, że daje to naszemu krajowi piąte miejsce w UE.

Kwieciński podsumował programy inwestycyjne ministerstwa. Resort odpowiada przede wszystkim za inwestycje unijne, które zasilają niektóre z rządowych programów, na przykład Dostępność Plus, Program dla Bieszczad, Program dla Śląska, Pakiet dla średnich miast.


Premier Morawiecki: Za dużo jeszcze w Polsce schodów, które są trudne do pokonania

 
 
 
...
 
Finansowanie inwestycji

Z budżetu UE 2014-2020 finansowanie trafiło na ponad 44 tysiące inwestycji wartych prawie 358 miliardów złotych. Wartość wsparcia UE w tych projektach to ponad 220 miliardów złotych. Oznacza to, że dwie trzecie funduszy dla Polski jest już zagospodarowanych.

Minister dodał, że „wartość inwestycji w naszym kraju finansowanych z Planu Junckera to około 60 miliardów złotych”. „Wysokość zatwierdzonego wsparcia - ponad 15 miliardów złotych - daje naszemu krajowi piąte miejsce w UE - za Francją, Włochami, Hiszpanią i Niemcami. W przyszłym roku planowane jest pozyskanie finansowania na co najmniej siedem dużych inwestycji” – podano w prezentacji resortu.W tym tygodniu ministrowie podsumują trzy lata pracy swoich resortów
MIiR w 2019 r. chce podpisać umowy na inwestycje, w których wartość dofinansowania UE to 46 mld zł

W przyszłym roku MIiR chce podpisać umowy na inwestycje, w których wartość dofinansowania unijnego wyniesie 46 mld zł; na koniec roku wykorzystane ma być 277 mld zł z UE, czyli 84 proc. puli dla Polski – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podczas konferencji.

„Z budżetu UE 2014-2020 finansowanie trafiło na ponad 44 tysiące inwestycji wartych prawie 358 miliardów złotych. Wartość wsparcia UE w tych projektach to ponad 220 miliardów złotych” – wskazano w prezentacji MIiR podczas konferencji podsumowującej dotychczasową działalność resortu. Dodano, że oznacza to, że dwie trzecie funduszy dla Polski jest już zagospodarowanych.

W przyszłym roku MIiR planuje podpisać umowy na inwestycje, w których wartość dofinansowania unijnego wyniesie 46 miliardów złotych. Na koniec roku wykorzystane ma być 277 miliardów złotych z UE, czyli 84 proc. puli dla Polski. „Z tych pieniędzy będą finansowane nowe inwestycje, na przykład droga ekspresowa S7 Warszawa - Grójec czy autostrada A1 Częstochowa – Tuszyn” – wskazano.
„W 2019 r. chcemy zreformować proces inwestycyjny, w tym Prawo budowlane”

– W przyszłym roku chcemy przeprowadzić reformę procesu inwestycyjnego, który obejmie przede wszystkim spore zmiany w Prawie budowlanym – zapowiedział Jerzy Kwieciński.

– Ostatnie dane GUS pokazują, że w trzecim kwartale nastąpiło odbicie w inwestycjach – prawie 10 proc. rok do roku. Dwa najważniejsze wyzwania to podtrzymanie tego wyniku i zamienienie go w trend oraz zwiększenie udziału inwestycji prywatnych. W przyszłym roku chcemy przeprowadzić reformę procesu inwestycyjnego, który obejmie przede wszystkim spore zmiany w prawie budowlanym – zapowiedział Kwieciński.
32 proc. funduszy unijnych płynie do przedsiębiorstw

– 32 proc. funduszy unijnych płynie do przedsiębiorstw – powiedział w piątek na konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że z budżetu UE na lata 2014-2020 otrzymało ponad 44 tys. inwestycji wartych ok. 358 mld zł.

Z budżetu UE 2014-2020 otrzymało ponad 44 tysiące inwestycji wartych prawie 358 miliardów złotych - mówił podczas prezentacji dotychczasowych dokonać resortu minister Kwieciński.

– Wartość wsparcia UE w tych projektach to ponad 220 miliardów złotych. Oznacza to, że dwie trzecie funduszy dla Polski jest już zagospodarowanych – podkreślił.
Na koniec 2019 r. 100 tys. mieszkań w uruchomionych inwestycjach

Na koniec 2019 r. będzie 100 tys. mieszkań w uruchomionych inwestycjach –czytamy w piątkowej prezentacji podsumowującej dotychczasową działalność MIiR. Wśród zadań na przyszły rok wymieniono m.in. uruchomienie programu dopłat do czynszów.

„Polska jeszcze nigdy nie miała takiego programu jak Dostępność Plus. Program to nie tylko 23 mld złotych na inwestycje zwiększające dostępność, ale też na przykład zmiany w prawie” – wskazano w piątkowej prezentacji.

Jak zaznaczył minister Kwieciński, „pokazaliśmy pierwszy w historii projekt ustawy o dostępności, która jest teraz we wstępnych konsultacjach ze środowiskami osób niepełnosprawnych”.

Ministerstwo, jak przypomniano, przygotowało też trzy ustawy, których celem jest większe bezpieczeństwo rodzin: specustawę mieszkaniową, która ma uwolnić atrakcyjne grunty i przyspieszyć budowę mieszkań przy zachowaniu standardów urbanistycznych; ustawę, która wprowadza dopłaty do czynszów wysokości nawet kilkuset złotych przez 15 lat; ustawę przekształcającą użytkowanie wieczyste gruntów pod nieruchomościami mieszkaniowymi we własność.

Wśród zadań na najbliższy rok minister wskazał m.in. przyjęcie ustawy o dostępności i uruchomienie programu dopłat do czynszów. Zapowiedział, że „na koniec 2019 roku będzie 100 tysięcy mieszkań w uruchomionych inwestycjach”.
„Chcemy stworzyć nowy projekt wizji Polski”

– W przyszłym roku chcemy stworzyć nowy projekt wizji Polski do 2050 roku – powiedział Kwieciński. Dodał, że głównym założeniem ma być wzrost zarobków Polaków.

Minister zapowiedział, że nowa wizja Polski do 2050 roku będzie zakładać wzrost zarobków Polaków i zwiększenie tzw. dochodu rozporządzalnego (dochód po opłaceniu zaliczki na podatek dochodowy, podatków, np. od dochodów z własności oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – red.). W 2017 r. wyniósł on 1598 zł netto, co oznacza, że od 2015 roku wzrósł o 212 zł.

Kwieciński podkreślił, że wzrost zarobków będzie możliwy m.in. dzięki przestawieniu gospodarki na tory innowacyjności. – Żeby to osiągnąć musimy mieć pieniądze na poziomie państwa, ale też na poziomie przedsiębiorstw – mówił. Dodał, że kluczem do zwiększenia zasobności naszych portfeli jest wzrost gospodarczy między 4-5 proc.