zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Na spotkaniu u premiera będą reprezentowane koła Polski 2050, Porozumienia i Konfederacji

12:58, 29.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Koła poselskie Konfederacji, Polski 2050 i Porozumienia Jarosława Gowina będą reprezentowane na poniedziałkowym spotkaniu, na które premier Mateusz Morawiecki zaprosił przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych, aby porozmawiać o zagrożeniach geopolitycznych pochodzących ze wschodu.


Podziel się:   Więcej

Zawsze pozytywnie odpowiadamy na zaproszenia na różnego rodzaju spotkania ponadpolityczne. W tym spotkaniu wezmą udział wiceprzewodniczący koła poselskiego Krzysztof Bosak oraz poseł Janusz Korwin-Mikke – poinformował przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.

– Przede wszystkim będziemy chcieli usłyszeć od premiera Morawieckiego, jaka jest wizja rządu na sytuację geopolityczną. Od zawsze promujemy koncepcję polityki wielowektorowej, niezamykania się tylko na jeden scenariusz, a budowania relacji z różnymi ośrodkami geopolitycznej siły – dodał. Według Kuleszy „poleganie tylko i wyłącznie na jednym sojuszu już nie raz skończyło się dla Polski nie najlepiej”.

– Po ekspresowym tourze krajoznawczym, który premier odbył w ostatnich sześciu dniach odwiedzając jedenaście państw, nie mamy wątpliwości, że jest to pewnego rodzaju PR-owa inscenizacja mająca pokazać, że Mateusz Morawiecki rozmawia z najważniejszymi o najważniejszych sprawach Europy. Pan premier powinien się za tę robotę zabrać już bardzo dawno, trzy miesiące temu. A w tej chwili, to mamy nadzieję, że dowiemy się, jakie ustalenia tam zapadły – powiedziała posłanka Gill-Piątek, która na spotkaniu z premierem ma reprezentować koło Polska 2050.


Premier Morawiecki spotka się z klubami i kołami parlamentarnymi
Według Gill-Piątek spotkanie to ma być „częściowo niejawne”. – Taką informację dostaliśmy, więc nie będziemy mogli się podzielić, czy skomentować tego, co na tym spotkaniu usłyszymy – zauważyła. Zapowiedziała też, że będzie pytała m.in. o sytuację na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Nie chodzi o to, żeby sobie pogadać na takich konsultacjach z premierem, ale żeby dowiedzieć się czegoś konkretnego, a także, żebyśmy jako opozycja mogli ewentualnie coś podpowiedzieć. Mam nadzieję, że pan premier przyjdzie przygotowany z jeszcze jednego ważnego tematu: czy Polska w tej chwili rozmawia ze swoimi partnerami w Unii Europejskiej i w NATO na temat ewentualnego zaostrzenia sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej – zaznaczyła Gill-Piątek.


Terlecki i Czerwińska będą reprezentować PiS na spotkaniu u premiera
Koło Porozumienie Jarosława Gowina będzie reprezentować na spotkaniu posłanka Magdalena Sroka.

„Dzisiaj będę reprezentować Koło Parlamentarne Porozumienie na spotkaniu u premiera Morawieckiego. To dobrze, że rząd chce rozmawiać z opozycją, ale mam nadzieję, że to spotkanie w przeciwieństwie do tych z zeszłego tygodnia przyniesie jakieś konkretne ustalenia” – napisała wiceprezes i rzeczniczka partii na Twitterze.


Przedstawiciele klubu KO pójdą na spotkanie z premierem
Szef rządu w minionym tygodniu odbył serię spotkań z europejskimi liderami, z którymi rozmawiał o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, w tym sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Premier Morawiecki swój objazd po Europie rozpoczął w minioną niedzielę i do piątku odwiedził 9 stolic i spotkał się z 11 europejskimi przywódcami, m.in. premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel.


Czarzasty: Są takie sprawy, w których wszystkie siły spotykają się z władzą
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.


Rzecznik rządu: Solidarność ponadpartyjna jest niezbędna w obecnej sytuacji geopolitycznej

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych