zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nadzór nad Państwową Inspekcją Sanitarną będzie sprawniejszy. Rząd przyjął projekt

16:59, 03.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 marca 2020 r.


Podziel się:   Więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 marca 2020 r. Rada Ministrów przyjęła już ten projekt na posiedzeniu 22 października, jednak Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył go uchwalić i projekt przepadł zgodnie z zasadą dyskontynuacji. Dlatego też we wtorek resort zdrowia ponownie wniósł go pod obrady rządu. Teraz trafi do dalszych prac parlamentarnych.

Zmiany, jak wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu, polegają m.in. na tym, że minister zdrowia - za pośrednictwem Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) – będzie miał w tej chwili większe możliwości decydowania o realizacji zadań przez PIS. GIS będzie też mógł skutecznie i bezpośrednio oddziaływać na organy PIS. Jednocześnie też Główny Inspektor Sanitarny zwiększy swoją rolę koordynacyjno-nadzorczą.

Jak uszczegółowiono w komunikacie, GIS będzie sprawował nadzór w obszarze zdrowia publicznego. Będzie mógł bezzwłoczne i odpowiednio do zagrożenia uruchamiać służby sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju. Podkreślono, że takie działania będę podejmowane w przypadku wystąpienia zagrożenia publicznego, w szczególności zagrożenia epidemiologicznego lub zagrożenia jakości zdrowotnej żywności.

Dodatkowo też, jak wynika z nowej regulacji, Główny Inspektor Sanitarny będzie powoływał i odwoływał państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych (za zgodą wojewody). Z kolei państwowy wojewódzki inspektor sanitarny będzie powoływał/odwoływał państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych (po zasięgnięciu opinii wojewody).


Będą zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Wojewodom podlegać będą państwowi wojewódzcy i powiatowi inspektorzy sanitarni.

„Taka struktura oznacza wzmocnienie wojewody jako organu reprezentującego rząd w terenie oraz zapewnia poprawę ochrony praw przedsiębiorców” – zaznaczono w komunikacie. Ponadto inspektorzy PIS zobligowani zostali do składania oświadczenia, że nie współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL. Doprecyzowano w noweli także kwestię wydawania zgód na wykonywanie dodatkowych zajęć zarobkowych przez państwowych inspektorów sanitarnych i ich zastępców.


Kompleksowy nadzór nad organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Rząd przyjął projekt noweli

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych