zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nagrody Sacharowa. Nawalny wśród nominowanych

11:31, 19.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został jednym z kandydatów do tegorocznej nagrody Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski. Nominowała go grupa Europejskiej Partii Ludowej. Socjaliści i Demokraci wskazali brazylijskich obrońców puszczy amazońskiej.


Podziel się:   Więcej

„Kandydat grupy EPL do tegorocznej Nagrody Sacharowa to rosyjski prawnik i działacz polityczny Aleksiej Nawalny, który nie tylko broni wolności myśli w Rosji, ale jest jednym z niewielu głosów prawdy” – napisano na Twitterze Europejskiej Partii Ludowej.

Nawalny to działacz organizujący opozycyjne protesty, autor jednego z najpopularniejszych w Rosji blogów, który za swoją działalność niejednokrotnie trafiał za kratki. Jest jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Rosji Władimira Putina i nadużyć władzy w Rosji.

Socjaliści i Demokraci, druga największa frakcja w europarlamencie, postanowili, że nominują do nagrody Sacharowa Brazylijczyków: Raoni Metuktire, legendarnego wodza amazońskich Indian znanego jako Wódz Raoni, Claudelice dos Santos i Marielle Franco (pośmiertnie). Grupa S&D poinformowała, że nominowani walczą o środowisko naturalne, prawa człowieka i prawa ludności tubylczej w Brazylii.


PE domaga się uwolnienia Aleksieja Nawalnego


PE krytykuje „polityczną ingerencję” Kremla w skazanie Nawalnego
Krucjaty w sprawie lasu amazońskiego

Raoni to charyzmatyczny i znany na świecie przywódca ludu Kayapo, tubylczej ludności brazylijskiej. Przez cztery dekady prowadził krucjaty, by ocalić las amazoński. Jest określany jako symbol „walki o życie” plemion i ochronę ich wyjątkowej kultury, która jest bezpośrednio związana z przyrodą.

Claudelice dos Santos to aktywistka ekologiczna i obrończyni praw człowieka. Podjęła działania, gdy jej brat i szwagierka zostali zabici za sprzeciwianie się nielegalnemu pozyskiwaniu drewna i wylesianiu Amazonii.

Marielle Franco walczyła o prawa człowieka i otwarcie krytykowała brutalność policji. Od stycznia 2017 r. do śmierci w marcu 2018 r. była radną Rio de Janeiro. Została zastrzelona 14 marca 2018 r. w wieku 38 lat.

Na Brazylijczyków wskazali też Zieloni w PE, którzy nominowali jawnego geja Jeana Wyllysa, który zainicjował kampanię na rzecz równouprawnienia małżeństw homoseksualnych. Po morderstwie Franco, którą Zieloni również nominowali, zdecydował się zrezygnować z mandatu deputowanego do parlamentu Brazylii i wyjechać z kraju w obawie o życie.

Współprzewodnicząca Zielonych w PE Ska Keller podkreśliła, że Wyllys i Franco to działacze, którzy wsławili się walką o podstawowe wolności, praworządność i demokrację w Brazylii.

Grupa Odnowić Europę poinformowała, że nominowała do nagrody Sacharowa obrońcę praw człowieka, profesora ekonomii i orędownika praw mniejszości ujgurskiej w Chinach Ilhama Tohti. Odsiaduje on wyrok dożywocia w Chinach w związku z zarzutami o separatyzm.

Ujgurowie, muzułmanie będący odrębną grupą etniczną, są w ostatnich latach poddawani przez rząd Chin drastycznym represjom. Od kwietnia 2017 r. ponad milion Ujgurów jest przetrzymywanych w sieci obozów internowania. Represje mają zmusić ich do lojalność i uległości wobec władz w Pekinie.Więziony w Rosji Ołeh Sencow z nagrodą im. Sacharowa
Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa przyznawana jest każdego roku wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

W zeszłym roku wyróżnienie dostał ukraiński reżyser filmowy i pisarz, zdecydowany przeciwnik aneksji Krymu przez Rosję Ołeh Sencow. W grudniu nie mógł on przyjechać do PE, bo był w więzieniu w Rosji, ale 7 września po wymianie grup więźniów między Rosją a Ukrainą odzyskał wolność.


Wenezuelska opozycja demokratyczna z nagrodą im. Sacharowa

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
28-05-2020
  • 12. posiedzenie Sejmu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych