zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Najbliższa dostawa szczepionek przeciw COVID-19 w poniedziałek

08:37, 05.03.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Najbliższa dostawa szczepionek przeciw COVID-19 planowana jest na poniedziałek – powiedział w piątek na antenie radiowej Jedynki prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.


Podziel się:   Więcej

Kuczmierowski podał, że będzie to zaległa dostawa z czwartku oraz normalna, planowana na ten dzień. W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, ale dostawa została odwołana przez producenta.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych poinformował, że niebawem zaplanowane będą kwestie organizacyjne na drugi kwartał roku.

– Chcielibyśmy na spokojnie zaplanować ten drugi kwartał. Myślę, że w ciągu tygodnia, lub dwóch będą potwierdzone harmonogramy dostawców, będziemy wiedzieli, jakie wolumeny w kolejnych tygodniach mogą dotrzeć do Polski i na tym oprzemy zapisy kolejnych grup pacjentów – powiedział.

– To, ile będziemy mieli szczepionek, będzie warunkowało to, ile będziemy mieli terminów w danym tygodniu, ile punkty szczepień będą mogły obsłużyć Polaków w procesie szczepień – dodał.


Kuczmierowski: Czwartkowa odwołana dostawa szczepionek powinna dotrzeć w poniedziałek


„Nie ma informacji o opóźnieniach z wyjątkiem tej jednej dostawy szczepionki AstraZeneca”

Trzy preparaty


W Polsce wykonano dotąd 3 619 316 szczepień przeciw COVID-19, z czego 1 281 179 drugą dawką. Po iniekcjach zgłoszono 3872 niepożądane odczyny, w większości łagodne.

Stosowane w Polsce, są szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Wszystkie trzy preparaty podaje się w dwóch dawkach.


„Problem tzw. paszportów szczepień dla ozdrowieńców szczepionych jedną dawką nie dotyczyłby tylko Polski”


Zmiany dotyczące szczepień. Szef KPRM przedstawił szczegóły
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w czwartek, że w porozumieniu z Radą Medyczną, na podstawie aktualnego stanu wiedzy, zdecydowano o zmianach terminów, w jakich powinny być podawane dawki szczepionki.

Druga dawka szczepionki od firmy AstryZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej, a preparatu firmy Pfizer po 42 dniach.

Dworczyk podał też, że osoby po przebytym zakażeniu koronawirusem będą szczepione jedną dawką po 6 miesiącach od zakażenia.


Druga dawka szczepionki AstryZeneki po 12 tygodniach; Pfizera po 42 dniach

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych