zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Narada sztabu kryzysowego z udziałem prezydenta i premiera

09:35, 25.11.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W spotkaniu biorą też udział szefowie resortów: obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji. Są również przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.


Podziel się:   Więcej

To kolejna narada ws. sytuacji na granicy. W ubiegłotygodniowym spotkaniu udział wzięli - oprócz prezydenta i premiera - również szefowie resortów, służb oraz Sił Zbrojnych.

Po południu - godz. 13.30 - w Brukseli zaplanowane jest spotkanie prezydenta Dudy w szefem NATO Jensem Stoltenbergiem - tematem rozmowy ma być kwestia bezpieczeństwa w regionie. O godz. 14.15 Duda i Stoltenberg mają spotkać się z mediami.

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

W wywiadzie dla PAP w połowie listopada premier Morawiecki mówił m.in., że z premierami Litwy i Łotwy rozważają uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich.


Morawiecki: Od wczesnego rana do późnej nocy ciężko pracujemy nad bezpieczeństwem Polski i całej Europy

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych